Ciało człowieka jest fascynujące. Jest jak skomplikowana maszyneria, która umożliwia wykonywanie wielu ważnych czynności. Dzięki niemu możemy się poruszać, oddychać, jeść, a także poznawać świat za pomocą zmysłów. Uczniowie klasy IIIa dzięki tajemniczej kostce Merge Cube poznali wewnętrzną budowę człowieka. Najechanie tabletem na ściankę kostki pozwoliło zobaczyć organy wewnętrzne Mr Body - było to ogromne zaskoczenie! Trzecioklasiści ułożyli szkielet człowieka. Dzięki lekcji dowiedzieli się, że kość udowa jest twarda jak beton. Najmniejszą kością jest strzemiączko w uchu wewnętrznym - ma wielkość połowy ziarenka ryżu. Podczas zajęć wychowawczyni Aleksandra Schoen-Kamińska wykorzystała również aplikację z modelami 3D zygotebody. Połączenie pomocy off line i on line jest świetnym sposobem na aktywizowanie uczniów.
15.02.2022---Tajemnicza kostka Merge Cube
14.02.2022-Dni Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)
obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Uczniowie z IIIa wraz z wychowawcą Aleksandrą Schoen-Kamińską zgłosili swoją klasową inicjatywę, związaną z realizacją przygotowanych zadań. Dzieci wzięły udział w spektaklu teatralnym on line „ Dzieci sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów ”. Bohaterowie przedstawienia to Filip i Ola - rodzeństwo, jakich wiele. Bardzo lubią gry komputerowe i spędzają w świecie wirtualnym sporo czasu. Filipa, gry i internet wciągają tak bardzo, że zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet traci przyjaciół. Ola, chcąc odzyskać brata, przypadkowo wzywa na pomoc dwóch Plika i Foldera, którzy natychmiast przystępują do dzieła. Czy im się uda? Jak można pomóc Filipowi? I czym jest groźny „Sieciowciąg”, który zagraża naszemu bohaterowi?
W oparciu o obejrzany spektakl i prezentację dzieci rozmawiały o zagrożeniach płynących z internetu. Trzecioklasiści samodzielnie wykonali plakaty, w których zawarli rady dla młodych użytkowników sieci. Internet to również źródło wielu informacji i rozrywki w różnych postaciach, należy tylko korzystać z niego mądrze i z umiarem. Zapraszamy do obejrzenia pokazu slajdów „Dni Bezpiecznego Internetu 2022”
17
11.02.2022---„Świecące robaczki”
Prąd w roli głównej po raz drugi. Uczniowie klasy IIIa pod opieką wychowawcy Aleksandry Schoen-Kamińskiej zajęli się diodami elektroluminescencyjnymi zwanymi po prostu diodami LED. Do zasilania takiej diody nie jest potrzebna duża moc. Wystarczy mała, okrągła bateria 3 V. Dzieci dokładnie obejrzały baterięi zauważyły różnicę pomiędzy jej stronami. Na jednej stronie jest plus. Wiadomo, na drugiej minus. Pod lupę poszły diody, u których zauważyli „nóżki” o różnej długości. Dzieci sprawdziły, w jaki sposób połączyć baterię z diodą, aby ta zaświeciła. Dłuższa nóżka to plus, a krótsza to minus. To była niezwykle ważna informacja do zapamiętania! Trzecioklasiści połączyli diody z baterią i starannie okleili taśmą izolacyjną, aby zapobiec odklejeniu się diod. Na końcu uformowali robaczka z plasteliny. Mimo, że jest to w pewnym sensie zabawka jednorazowego użytku, dzieci miały ogromne poczucie sprawstwa. Wszystkie robaczki pięknie zaprezentowały się na wspólnym zdjęciu. Nawet uczniowie zrobili zdjęcia, by pokazać swą pracę rodzicom. STEAMowe działania po raz kolejny pokazują, jak można wykorzystać i połączyć zajęcia. W tym przypadku plastyczne z doświadczeniami fizycznymi.
13.02.2022 --- Zbliża się Światowy Dzień Kota
Jak co roku, 17 lutego obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
Ma ono na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym, a także edukację w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt i właściwej opieki,
upowszechnianie wiedzy na temat znaczenia kotów w życiu człowieka, poprawę wizerunku miłośników kotów, tzw. kociarzy, oraz czynne zaangażowanie w pomaganie bezdomnym zwierzętom.W ZWIĄZKU Z TYM, ZWRACAMY SIĘ Z GORĄCĄ PROŚBĄ O DOSTARCZENIE KOCIEJ KARMY , KTÓRA ZOSTANIE PRZEKAZANA DO PILSKIEGO ODDZIAŁU TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE.
Akcja zostanie przeprowadzona w dniach 17 – 18 LUTEGO (CZWARTEK – PIĄTEK) na terenie naszej szkoły.
Uczniowie klas I-IV (uczący się stacjonarnie) mogą przekazać karmę swoim wychowawcom lub opiekunom SU – p. Katarzynie Sykuterze-Świerczyńskiej, p. Annie Krutel lub p. Piotrowi Gorzelakowi.
Uczniowie klas V-VIII (uczący się zdalnie) mogą dostarczyć karmę po swoich zajęciach i pozostawić ją w specjalnie przygotowanych pudełkach przy szkolnej dyżurce.
PROSIMY O TO, ABY DO KAŻDEJ DOSTARCZONEJ KARMY DOŁĄCZYĆ INFORMACJĘ Z IMIENIEM, NAZWISKIEM ORAZ KLASĄ UCZNIA / UCZENNICY, KTÓRZY WSPARLI NASZĄ AKCJĘ! J
Z góry dziękujemy i gorąco liczymy na Wasz udział i zaangażowanie!
Obrazki znajdujące się w ogłoszeniu pochodzą ze stron:
http://www.bardo.pl/dzien-kota-w-bibliotece-2.html
http://montessorki.pl/2021/02/18/dzien-kota-2/
02.02.2022-Co przewodzi prąd?
Uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem wychowawcy Aleksandry Schoen-Kamińskiej przeprowadzili doświadczenie, do którego wykorzystali obwód zamknięty w postaci niepozornej małej płytki. To Makey Makey. Uczniowie podłączyli płytkę do tabletu, krokodylowe kabelki do styków „strzałka w lewo” oraz „click” i wykorzystali aplikację bębny. Żeby zamknąć obwód zamknięty podłączyli jeszcze jeden styk do wejścia „Earth”. Wielkie zdziwienie i zaskoczenie u dzieci wywołał fakt, że można zagrać na bananach, jabłkach, żelkach, modelinie, na wodzie. Dużo śmiechu było, gdy dzieci grały na swoich dłoniach i nosach! Tak, bo ludzie też mogą być przewodnikami prądu. Uczniowie wyciągnęli wnioski, że przedmioty metalowe i te, które zawierają w sobie wodę przewodzą prąd. Ta mała płytka sprawiła, że dzieci uruchomiły w sobie pokłady kreatywności, radości i chęci współpracy. Steamowe zajęcia udowodniły, że najlepsza nauka jest wówczas, gdy uczniowie działają i doświadczają.
30.01.2021 --- AKTUALIZACJA PLANU
Informujemy, że UAKTUALNIONY plan zajęć na II półrocze jest dostępny w zakładce PLAN LEKCJI.
25.01.2021 --- PLAN NA II SEMESTR
Informujemy, że plan zajęć na II półrocze jest dostępny w zakładce
PLAN LEKCJI.W najbliższych dniach administratorzy wprowadzą plan w dzienniku elektronicznym.
04.01.2022 --- ŻEGNAMY NASZĄ KOLEŻANKĘ.
20.12.2021 --- Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
21.12.2021 --- Kolejne spotkanie z pszczołąmi.
W grudniu klasa IVc z wychowawczynią panią Beatą Krutel gościła na swej lekcji panią Bożenę Wolę – prezeskę Fundacji Pszczoła. Fundacja współtworzy pasiekę edukacyjną znajdującą się przy Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile.
Pani Bożena przeprowadziła z uczniami zajęcia online pt. "Jak w ulu - edukacja dzieci i młodzieży z zakresu pożytku i roli pszczół w ekosystemie miasta Piły”. Głównym celem lekcji było promowanie edukacji ekologicznej oraz ochrona zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego. Uczniowie poznali rodzaje i zwyczaje pszczół, ugruntowali wiedzę na temat roli pszczół w przyrodzie, wypełnili test, a na zakończenie zajęć zadawali naszemu gościowi pytania i dostali zaproszenie do pasieki.
Było to już kolejne spotkanie uczniów z miłośniczką pszczół (wcześniej spotkaliśmy się z panią Martą Konek). Widać, że zainteresowanie przyrodą oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko młodych osób ciągle wzrasta. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie w pasiece :)
Beata Krutel
Archiwum wydarzeń