26.03.2019 --- INFORMACJA O OBIADACH.
22.03.2019--- Pierwsza pomoc.
22 marca br. w naszej szkole odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia poprowadzili przedstawiciele Straży Miejskiej w Pile, aplikant Marcin Okoń i aplikant Mateusz Aleksiejew. Celem warsztatów było oswojenie dzieci z ideą pomagania oraz nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności na temat tego, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej z użyciem fantoma i przećwiczenia dokładnej sekwencji postępowania. Jednak największą atrakcją dla dzieci była Helka- pies ratownik, którego zadaniem jest odnajdywanie zaginionych osób. Helka zaprezentowała swoje umiejętności szukając ucznia, który został „schowany” przez prowadzących warsztaty. Pies spisał się na medal !
W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas I-III.
J.Siekiera
14
22.03.2019 --- Wycieczka do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra
22 marca 2019 roku grupa uczniów klas szóstych zainteresowana biologią, ekologią, ochroną przyrody, kolejny raz zawędrowała do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.
1Tym razem tematem spotkania były obserwacje mikroskopowe. Zajęcia prowadziła p. Anna Kałka. Uczniowie pod mikroskopami binokularnymi obserwowali obiekty pod powiększeniem 40, 100 i 400 razy. Preparatów był ogrom:
- drobne organizmy wodne: okrzemki, rozwielitki, pantofelki, eugleny, bakterie wód zanieczyszczonych …
- tkanki zwierzęce: krew żaby, człowieka, fragmenty tkanek płuc, nerek, wątroby, serca, mięśni, pęcherza moczowego, skóry człowieka i innych zwierząt
- tkanki roślinne: zwarcica, twardzica, łyko, drewno, różne rodzaje miękiszów…
- zarodniki grzybów, pyłki roślin, fragmenty nasion.
Ciekawostką były obserwacje pod mikroskopem 3D: pióra papugi i bociana, włos jasny i ciemny, wylinka pajęczaków, łuski żmii zygzakowatej, porosty, skamieliny, złoto, srebro, marmur, granit, malachit…
Uczniowie wrócili pełni wrażeń i zadowoleni z przeprowadzonych obserwacji.
Opiekun: Marlena Wesołowska
15.03.2019 --- VI C w Centrum Symulacji Medycznej
15 marca br. uczniowie klasy VI c wraz z wychowawcą panem Piotrem Gorzelakiem gościła w nowo otwartym Centrum Symulacji Medycznej na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile.
1Wizyta była możliwa dzięki uprzejmości pani dr Małgorzaty Lesińskiej-Sawickiej - kierownikowi Zakładu Pielęgniarstwo na pilskim PWSZ.
Uczniowie odwiedzili specjalistyczne pracownie multimedialne, przypominające oddział szpitalny, w których mogli przyjrzeć się pracy studentów pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego. Co najważniejsze, przy pomocy studentów, uczniowie mieli możliwość przećwiczenia na specjalnie przygotowanych fantomach akcji ratowania życia np. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, udzielania pierwszej pomocy, pobierania krwi, opatrywania i bandażowania ran itp.
Uczniowie mieli także możliwość przyjrzenia się z bliska nowoczesnym sprzętom medycznym takim jak symulatory pacjentów, trenażery oraz defibrylatory. Niektóre dzieci, wraz ze studentami, wzięły udział w przykładowej symulacji ratowania i opieki nad niemowlakiem w warunkach klinicznych.
Wypada mieć nadzieję, że dzięki tej wizycie oraz poprzez praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy uczniowie będą w stanie umiejętnie ją wykorzystać w potencjalnych sytuacjach stanowiących zagrożenie dla życia.
Piotr Gorzelak
16.03.2019 --- XX Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Dziewcząt o Puchar Prezydenta Miasta Piły
W dniu 16.03.2019 uczennice klasy V A reprezentowały Naszą Szkołę w XX Ogólnopolskim Turnieju Minisiatkówki Dziewcząt o Puchar Prezydenta Miasta Piły. Do zawodów w tej kategorii wiekowej zgłosiło się 20 drużyn.
Organizator turnieju podzielił zespoły na 4 grupy w których to toczyły się eliminacje. Drużyny grały w systemie "każdy z każdym". Po rozegraniu tych spotkań poszczególne zespoły trafiły do grup półfinałowych. Nasze dziewczyny wygrały swoje spotkania eliminacyjne. W półfinale niestety przegrały 1 spotkanie (na 4 rozegrane) i tym sposobem znalazły się w stawce drużyn grających o 6 premiowane miejsce w tym turnieju. Walczyły bardzo dzielnie i w końcowym rezultacie zajęły miejsce 6 wśród 20 ekip startujących w zawodach. Drugi Nasz zespół zajął 8 miejsce.
Skład zespołów
I zespół
Chudzik Magdalena
Kalka Agata
Kubiś Hanna
Preihs Apolonia
II zespół
Niebrzydowska Oliwia
Kaja Zuzanna
Zajkowska Zuzanna
Osowicka Lena
Opiekun drużyn I autor artykułu - Dorota Zaleska.
07.03.2019 --- ZEBRANIA Z RODZICAMI.
07.03.2019 ---
Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że nasza uczennica III klasy gimnazjum Oliwia Tomczyk zajęła I miejsce w IX Edycji Międzypowiatowego Konkursu „Muzyka kluczem do języka”. Zaśpiewała pełen emocji utwór Christiny Aquilery pod tytułem „Hurt”. Wznosząc się na wyżyny muzycznej perfekcji zdeklasowała wszystkie swoje rywalki. Gratulujemy zwycięstwa!!!
Film przedstawiający Oliwię w akcji znajdziecie pod poniższym linkiem:
https://youtu.be/_jkz8KXcA34
Joanna Nowicka- Środa
04.03.2019 --- INFORMACJE O NABORZE NA ROK 2019/2019
21.02.2019 --- KOMUNIKAT DOT. PRÓBNYCH EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY
20.02.2019 --- TRZECIA LEKCJA "FACE TO FACE"
W środę 20 lutego 2019r. w naszej szkole odbyła się trzecia już lekcja on-line w ramach międzynarodowego projektu humanitarno-edukacyjnego FACE TO FACE WITH THE WORLD pod PATRONATEM RZECZNIKA PRAW DZIECKA.
17Było to kolejne popołudnie pełne wrażeń w FACE TO FACE WITH THE WORLD. Niesamowici uczniowie naszej szkoły (Angelina Litwinienko, Jaśmina Kabacińska, Martyna Parecka, Nikola Jakobsche, Hania Kałka, Marika Wójcik, Martyna Bąk, Jakub Kapidura, Konrad Podemski) zaprezentowali kolegom i koleżankom z Kamerunu polskie zwyczaje, tradycje oraz święta. Staraliśmy się nie tylko przekazać fakty dotyczące naszych tradycji i zwyczajów ale również dostarczyliśmy naszym słuchaczom niezapomnianych wrażeń artystycznych. Angelina Litwinienko zagrała na wiolonczeli poloneza oraz kolędę „Cicha noc”, czym uświetniła nasze spotkanie. Wprowadziła naszych słuchaczy w podniosły, pełen refleksji i zadumy nastrój. Uczennice Martyna Parecka oraz Nikola Jakobsche urozmaiciły naszą lekcję radosnym, folkowym śpiewem, który wzbudził uśmiech i zadowolenie na twarzach naszych przyjaciół. Jakub Kapidura był głównym konferansjerem podczas lekcji. Zresztą w tej roli sprawdził się wyśmienicie i wykazał się znakomitymi umiejętnościami językowymi. Uczniowie: Jaśmina Kabacińska, Konrad Podemski, Marika Wójcik oraz Martyna Bąk ciekawie, barwnie i nieszablonowo opowiedzieli o naszych zwyczajach i świętach. Hania Kałka zaprezentowała strój ludowy.
W zamian usłyszeliśmy od Ebaabit Anthanasus i jego uczniów najciekawsze informacje o systemie edukacji i ustroju politycznym w Kamerunie. Dzieci z Kamerunu specjalnie na tą lekcję nauczyły się i wyrecytowały dla nas wiersze. Niestety to spotkanie pokazało nam prawdziwe oblicze problemów z jakimi na co dzień borykają się nasi przyjaciele: szkoły nie nadążające z wydatkami, popadające w ruinę placówki szkolne, brak środków na naprawę ławek, okien, pomalowanie ścian, brak podstawowych materiałów dydaktycznych, … .
4Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego niesamowitego, niepowtarzalnego, pełnego wrażeń i emocji, poruszającego serce spotkania. Otrzymaliśmy od naszych przyjaciół ogromną sympatię, a przy tym towarzyszyło nam wzruszenie …
Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie pozbywają się stereotypowego patrzenia na świat, uczą się tolerancji, szacunku do drugiego człowieka, zaczynają doceniać to, co posiadają. Poprzez udział w takich przedsięwzięciach rozwijane są kompetencje społeczne i obywatelskie uczniów. Zaangażowanie dzieci i ich autorefleksje udowadniają, że nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami mieszkającymi w innych, odległych krajach jest niezwykle rozwijające i ubogacające.
RAZEM ZMIENIAJMY ŚWIAT I UWRAŻLIWIAJMY NA TO CO PIĘKNE I DOBRE !!!
Nad poprawnym przebiegiem oraz dokumentowaniem spotkania on-line czuwały nauczycielki języka angielskiego: pani Anna Krutel oraz pani Anna Strugarek.
Za obsługę sprzętu odpowiedzialni byli uczniowie klasy 8B: Andrzej Gawłowski oraz Paweł Sielecki.
Anna Strugarek
Archiwum wydarzeń