Aktualności
EGZAMINY...
Podsumowanie V Powiatowego Konkursu Poetyckiego...
6 maja w SP nr 4 odbyło się podsumowanie V Powiatowego Konkursu Poetyckiego Haiku-Czarowanie słowem z Mikołajem Kopernikiem, w którym wzięły udział uczennice naszej szkoły Bianka Badocha, Zosia Stefaniak i Mariia Khomenko. Jednocześnie dziewczęta pod opieką polonistki Edyty Więch uczestniczyły w III Konferencji UAM Dzieciom „ Wokół orientalnego stołu”. Podczas tego wydarzenia została przedstawiona kulturą kulinarna Chin, Korei oraz krajów arabskich. Dzięki wykładowcom Instytutu Orientalistyki UAM kraje tak odległe i egzotyczne stają się nam bliższe.
8
MIEJSKI KONKURS WIEDZY GRAMATYCZNEJ
Dnia 29 kwietnia 2025r., w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza odbył się
I MIEJSKI KONKURS WIEDZY GRAMATYCZNEJ "Na zawiłości języka pomocna gramatyka."
Brało w nim udział osiem trzyosobowych drużyn z pilskich szkół.
Nasza drużyna w składzie:Jakob Rajchel 3a, Joanna Strojna 3b, Julian Składanowski 3b zajęła I MIEJSCE w tym konkursie.
Uczniowie, rozwiązując wspólnie test, musieli wykazać się wiedzą z zakresu podstawowych części mowy, wiadomościami dotyczącymi używania skrótów, umiejętnością rozpoznawania rodzajów zdań oraz umiejętnością sprawnego posługiwania się tabletem.
GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW!
M.Kurowska
1
Jubileusz 40-lecia Szkół im. Lotników Polskich w Pile
We wrześniu 2025 r. minie już 40 lat odkąd pierwsi uczniowie przekroczyli próg naszej Szkoły! Z tej okazji chcielibyśmy uroczyście uczcić ten zacny Jubileusz z Wami – drodzy Absolwenci, emerytowani Nauczyciele i Pracownicy oraz Przyjaciele Szkoły.
26 września 2025 r. będziemy mieli okazję zobaczyć się na obchodach Jubileuszu 40-lecia Szkół im. Lotników Polskich w Pile.
W ramach uczczenia Jubileuszu Szkoły został wydany folder. Poza uroczystą Galą Jubileuszową przygotowaliśmy kilka wydarzeń, m.in. zwiedzanie budynku szkoły i okolicznościowych wystaw oraz wyjątkowy bal. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Program obchodów.
Serdecznie zapraszamy na Jubileusz 40-lecia naszej Szkoły, gdyż to wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania, przeżywania od nowa wydarzeń i chwil z minionych lat. To sentymentalna podróż do przeszłości.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: https://40lat-sp6.pl/
40-LECIE SZKOŁY
Szanowni Absolwenci!
Z okazji zbliżającego się jubileuszu
40 – lecia Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc w stworzeniu wystawy poświęconej historii naszej placówki.
Chcielibyśmy zgromadzić pamiątki związane ze szkołą – stare zdjęcia, świadectwa szkolne, zeszyty, dyplomy oraz inne materiały, które przywołają wspomnienia dawnych lat.
Jeżeli posiadają Państwo jakiekolwiek materiały i chcieliby się nimi podzielić, prosimy o ich udostępnienie. Pamiątki można przynosić do sekretariatu szkoły w godzinach 8-15 do 30 czerwca br.Zostaną zwrócone po zakończeniu jubileuszowych obchodów.
Organizatorzy.
„Skrzydlaci Rycerze”
W piątek 25 kwietnia 2025r. odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs Wiedzy o Lotnictwie Polskim „Skrzydlaci Rycerze”. W kolejnej edycji konkursu wzięło udział14 uczniów klas 7-8 z sześciu pilskich szkół. Zaproszeni goście, uczestnicy konkursu oraz opiekunowie zostali powitani przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Pilep. Grzegorza Mąkę, następnie zabrzmiał hymn szkoły „To, co ważne”, wykonany przez Gracjana Graczyka z kl. 6d. Po oficjalnym rozpoczęciu odbyła się pisemna część konkursu – uczniowie rozwiązali test pod nadzorem komisji, której przewodniczył Pan Pułkownik Jan Ficerman – Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Pile, obok którego zasiedli: Pan ppłk Jan Sip – członek Stowarzyszenia, Pan płk Wiesław Przybyłowicz – członek Stowarzyszenia, Dyrektor Aeroklubu Ziemi Pilskiej oraz Pan Tadeusz Jasiuwian – dyrektor Instytutu Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.
W tym roku, w ramach Konkursu Wiedzy o Lotnictwie Polskim, podjęliśmy współpracę z Pilskim Klubem Modelarzy Lotniczych oraz Fundacją „Srebrne Skrzydła”. Miło nam było gościć Prezesów obu tych podmiotów: Pana Ryszarda Lewandowskiegoi Panią Annę Nowak. To dzięki nim nasz szkolny hol zamienił się w tym dniu w małe muzeum lotnictwa. Pojawiły się tam m.in. manekiny odziane w mundury i kombinezony lotnicze, modele samolotów, czasza spadochronu, paralotnia, tablice informacyjne. Pani Anna i Pan Ryszard pięknie i niezwykle ciekawie opowiadali o poszczególnych elementach wystawy. W przerwie między częściami konkursu mogliśmy wysłuchać wspaniałych opowieści podróżniczo-lotniczych Pana płk Wiesława Przybyłowicza. Ustna część konkursu odbyła się w czytelni szkoły – uczniowie, w trzech seriach, odpowiadali na wylosowane pytania.
Wszyscy biorący udział w tegorocznych zmaganiach konkursowych wykazali się wysokim poziomem wiedzy o lotnictwie polskim. Komisja, na podstawie uzyskanej przez uczestników punktacji, wyłoniła zwycięzców i przyznała wyróżnienia.
I miejsce ex aequo zajęli Katarzyna Pankau i Ignacy Dolny – reprezentujący naszą szkołę
II miejsce zdobył Wiktor Aminowski z SP nr 5
III miejsce wywalczył uczeń SP nr 7 - Mikołaj Sawczyc.
Wyróżnienia odebrali: Krzysztof Gruszka (SP nr 6) i Filip Bołbot (SP nr 4).
Nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursu, w imieniu Pani Prezydent Miasta Piły Beaty Dudzińskiej – Honorowego Patrona Konkursu, wręczyli: Pan Paweł Jarczak – Wiceprezydent Miasta Piły oraz Pan Sebastian Dzikowski – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Piły. Pamiątkowe statuetki, vouchery, dyplomy wręczali także: Pan Pułkownik Jan Ficerman – Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Pile oraz Pan Grzegorz Mąka – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom Miejskiego Konkursu Wiedzy o Lotnictwie Polskim „Skrzydlaci Rycerze”. Dziękujemy Patronom, Darczyńcom, Przyjaciołom szkoły, Radzie Rodziców za wsparcie naszej inicjatywy. Organizatorkami Konkursu były Panie: Małgorzata Kossak i Iwona Bagińska.
opracowała: Małgorzata Kossak
materiał filmowy: Anna Nowak Fundacja „Srebrne Skrzydła”
zdjęcia: Robert Izban Pilski Klub Modelarzy Lotniczych
24
“Złota Żaba” 2025 - matematyka
ZŁOTA ŻABA to prestiżowy konkurs z trzydziestoletnią tradycją, organizowany
w dziedzinach: język polski i literatura oraz matematyka. Składa się z dwóch etapów: eliminacji szkolnych oraz finału o zasięgu międzywojewódzkim.W roku szkolnym 2024/2025 Wojciech Kozieł, uczeń klasy 8b, zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu w dziedzinie matematyki, po pomyślnym przejściu eliminacji szkolnych w listopadzie. Finał odbył się 1 marca 2025 r. w Swarzędzu.
Organizatorzy podali, że do konkursu matematycznego przystąpiło 1379 uczniów
z województw wielkopolskiego i lubuskiego, a do ścisłego finału zakwalifikowało się 73 uczestników. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 26 kwietnia w siedzibie szkół Fundacji EKOS w Swarzędzu, ogłoszono, że Wojciech Kozieł zajął znakomite 9. miejsce.Serdecznie gratulujemy Wojtkowi tego wielkiego osiągnięcia!
Anna Wolska
Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Mat-Junior”.
W czwartek, 24 kwietnia 2025 r. w Kinie Iskra odbyła się uroczysta gala podsumowująca wyniki IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Mat-Junior”, który jest dedykowany uczniom klas najwyższych szkół podstawowych z Miasta Piły. Konkurs był objęty Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego – Rafała Zdziereli oraz Prezydent Miasta Piły – Beaty Dudzińskiej.
W konkursie „Mat – Junior” wzięło udział 9 szkół podstawowych z Piły, a wśród nich najlepszy okazał się zespół naszej szkoły w składzie: KATARZYNA PANKAU (klasa 8a) i WOJCIECH KOZIEŁ (klasa 8b).
Gratulujemy!!!
zdjęcie ze strony https://zsb.pila.pl
Anna Wolska
WOJTEK ZWYCIĘZCA!
🏅 Kilka tygodni temu informowaliśmy szkolną społeczność o niesamowitychosiągnięciach edukacyjnych Wojciecha Kozieła, ucznia klasy VIII b. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć: Wojtek został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego oraz zdobył tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. To sukcesy bez precedensu. Dodajmy, sukcesy długo oczekiwane przez dyrekcję i grono pedagogiczne naszej placówki oświatowej.
Podsumowanie tegorocznych, naukowych zmagań młodzieży szkół podstawowych z całej Wielkopolski odbyło się 16 kwietnia w Poznaniu. W sali Auditorium Maximum Collegium Iuridicum Novum wyróżnieni uczniowie, z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty dr Igora Bykowskiego odebrali zaświadczenia laureata oraz finalisty Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Obejmowały one dziesięć przedmiotów nauczanych w szkołach podstawowych. Każdy konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego zwanego wielkim finałem. W etapie szkolnym udział wzięło ponad 27 tys. dziewcząt i chłopców. Po etapie rejonowym zostało już tylko 580 ,,najlepszych z najlepszych”. To oni po zdobyciu min. 80% punktów możliwych do zdobycia po zmaganiachrejonowych, dostąpili zaszczytu zmierzenia się z testem w finale wojewódzkim. Z poszczególnych przedmiotów ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:
- z geografii: 40 uczestników, w tym 34 laureatów (L) i 6 finalistów (F),
- z chemii: 53 uczestników, w tym 18 L i 30 F,
- z fizyki: 17 uczestników, w tym 7 L i 9 F,
- z matematyki: 91 uczestników, w tym 69 L i 20 F,
- z języka polskiego: 112 uczestników, w tym 20 L i 76 F,
- z języka angielskiego: 55 uczestników, w tym 43 L i 12 F,
- z biologii: 100 uczestników, w tym 31 L i 64 F,
- z historii: 66 uczestników, w tym 47 L i 18 F,
- z języka niemieckiego: 23 uczestników, w tym 20 L i 1 F,
- z języka hiszpańskiego: 23 uczestników, w tym 15 L i 8 F.
W sumie z grona 580 uczniów finałów wojewódzkich, laureatami zostało 304 z nich a finalistami 244. W tym miejscu, w imieniu wszystkich nauczycieli pragniemy pogratulować Wojtkowi wielkiej pracowitości, niebywałej wręcz sumienności, odpowiedzialności w swoich działaniach i tak fantastycznych wyników w nauce. Osobne gratulacje i słowa uznania należą się rodzicom Wojtka czyli pani Anicie (mama towarzyszyła synowi podczas tej pięknej uroczystości) i panu Dariuszowi. Sukcesy dziecka są zawsze powodem do dumy i radości każdego rodzica .
Wojtek jesteś WIELKI !!!
PS: dziękujemy pani Anicie za pomoc w przygotowaniu artykułu.
Mariola Nowek i Piotr Gruntkowski
"Jajko nie tylko od kury" – wiosenna lekcja przyrody.
W piękny, wiosenny poranek 4 kwietnia uczniowie klasy 1b Szkoły Podstawowej wyruszyli na wyjątkową lekcję przyrody do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra w Pile.
Zajęcia odbyły się w nowoczesnej sali edukacyjnej, wyposażonej w ciekawe eksponaty roślin i zwierząt. Tematem spotkania, nawiązującym do zbliżających się Świąt Wielkanocnych, była różnorodność zwierząt, które wykluwają się z jaj – nie tylko kur, ale także wielu innych gatunków. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że jajka składają nie tylko ptaki, ale również gady, płazy, ryby i owady. Pani leśnik, korzystając z eksponatów i prezentacji, ciekawie opowiadała o tym, jak wyglądają jaja różnych gatunków i jakie warunki są potrzebne do ich rozwoju. Dzieci miały okazję zobaczyć m.in. jaja żab, węży, jaszczurek czy ptaków leśnych, takich jak sowa czy bażant. Nie zabrakło również ciekawostek o symbolice jajka w przyrodzie i tradycji wielkanocnej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach – chętnie odpowiadali na pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i z entuzjazmem chłonęli nową wiedzę. W nagrodę otrzymali drobne upominki ufundowane przez Nadleśnictwo. Po zakończeniu zajęć dzieci miały okazję pobawić się wspólnie na świeżym powietrzu i spożytkować nadmiar energii w otoczeniu przyrody. Wycieczka była doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy przyrodniczej, rozbudzenia ciekawości świata oraz kształtowania postaw proekologicznych. Aż żal było wracać!
M. Kozłowska
5
Archiwum wydarzeń