Welcome Guest

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich, 64-920 PIŁA, ul.Żeromskiego 41 - mail - sp6.pila@wp.pl


WYMAGANIA i PSO


MegaMisja


PROJEKT eTwinning KLASY IIA


FOTOGALERIA


WYPRAWKA 2017 2018


REKRUTACJA


#SUPERKODERZY


ECHA ŚWIETLICY

LEPSZA SZKOŁA


OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI


BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


ASTANET

MOJE PODRĘCZNIKI

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

FILMY

CZAS NA SPORT

Online

Obecnie jest 54 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Logowanie

 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!

Kategoria: ekologia

Teksty opublikowane w tej kategorii.
ekologia: 2017.12.02 - TO BYŁO GODNE UHONOROWANIE LAUREATÓW EKOLOGICZNEJ RYWALIZACJI
Dodano: poniedziałek, 04 grudnia 2017 - 16:27 Autor: Admin
ekologia
Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” w Pile gościł kilkudziesięciu laureatów XVII Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego i X Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Wyróżnieni uczniowie ze szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych reprezentowali pięć powiatów: chodzieski, czarnkowsko – trzcianecki, wągrowiecki, złotowski i pilski.

Gospodarzem zakończeniowej, uroczystej gali był wicestarosta pilski Stefan Piechocki, a wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć starostów, członków zarządów i radnych wszystkich pięciu powiatów. W uroczystości uhonorowania najlepszych uczniów wzięli także udział przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwa Zdrojowa Góra i Nadleśnictwa Kaczory. Z prawdziwą przyjemnością odnotować należy obecność licznego grona rodziców, dziadków i znajomych, którzy towarzyszyli na gali zwycięzcom tegorocznej edycji ekologicznych zmagań.

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, powiatowych budżetów i licznego grona sponsorów nagrody były niezwykle okazałe. Wśród nich znalazły się telefony komórkowe, tablety, smartwatche, głośniki oraz cenna literatura o tematyce przyrodniczo – ochroniarskiej.

Galę uświetniły występy artystyczne młodzieży z pilskiej „Iskry”, podopiecznych pań: Elizy Sabik (tancerze) i Iwonę Brandenburger (wokalistki).

Pragnę przypomnieć czytelnikom, że tegoroczna olimpiada ekologiczna po raz kolejny obfitowała w sukcesy naszych uczniów.

W kategorii szkół podstawowych Jakub Kujawski zdobył wyróżnienie w finale powiatowym i trzecie miejsce w finale subregionalnym. Jakuba do olimpiady przygotowywała pani Marlena Wesołowska.
W kategorii szkół gimnazjalnych, w finale powiatowym triumfowała Gabrysia Bazimierowska, przed Alicją Tyrańską i Karolem Wiśniowieckim. Wszystkie stopnie podium zajęli uczniowie naszej szkoły!!! Jakby tego było mało wyróżnione zostały prace Magdy Wagner i Weroniki Guss. W finale subregionalnym trzecie miejsce wywalczyła Gabrysia, a Alicja i Magda wróciły z tej ostatecznej rozgrywki z wyróżnieniami.

Tegoroczna edycja ekologicznej olimpiady była ostatnią w mojej belferskiej karierze. Z tego powodu chyba mogę sobie pozwolić na osobistą refleksję… Przez kilkanaście lat miałem zaszczyt współpracować z wieloma fantastycznymi młodymi osobami. Byłem świadkiem ich intelektualnego rozwoju, cieszyły mnie ich sukcesy oraz upór i zawziętość mimo niepowodzeń, które zdarzają się przecież każdemu człowiekowi. Podobnie było w tym roku. Kolejna grupa uczniów spisała się doskonale i nie zawiodła oczekiwań. Plan został wykonany mówiąc po sportowemu „z nawiązką”. Jesteście wzorami do naśladowania dla Waszych rówieśników. Gratuluję serdecznie i dziękuję za współpracę.

fotki do wglądu - kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2017.11.07 - ZE STAROSTWA WRÓCILI - Z TARCZĄ... CZYLI KOLEJNE SUKCESY MŁODYCH EKOLOGÓW
Dodano: poniedziałek, 13 listopada 2017 - 09:51 Autor: Admin
ekologia
Już po raz dziesiąty w Pile, odbyła się finałowa rywalizacja w ramach Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski.
Tradycyjnie w z ekologicznym testem zmagali najlepsi uczniowie, zwycięzcy poprzednich etapów z powiatów: chodzieskiego, wągrowieckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, złotowskiego i pilskiego. W trzech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie) w sali sesyjnej Pilskiego Starostwa we wtorek 7 listopada rywalizowało 115 miłośników przyrodniczo-ekologicznej wiedzy.

„Dla nas to zaszczyt, że powiat pilski może po raz kolejny gościć reprezentantów całego subregionu i promować ekologię” – powiedział, witając finalistów ze szkół podstawowych starosta pilski Eligiusz Komarowski. Wicestarosta pilski Stefan Piechocki zaznaczył: „wasze zmagania stanowią formę czystej rywalizacji i to w podwójnym wymiarze, bo przecież ekologia to także dbałość o czystość planety”.

W tym roku szkolnym, naszą placówkę oświatową reprezentowało aż sześciu uczniów. Nie ma drugiej szkoły w subregionie, która miałaby tyle osób w tym doborowym, finałowym towarzystwie. Dodajmy, ze po raz kolejny nie zawiedli oczekiwań. Dwa trzecie miejsca i dwa wyróżnienia to wynik na szkolną ocenę celującą. W imieniu swoim i pani Marleny Wesołowskiej składam im serdeczne gratulacje i wyrazy szacunku za ogromną, wręcz mrówczą pracę, którą wykonali. Tym bardziej się cieszę, że ta praca przyniosła im wymierne efekty i dużo satysfakcji.

A teraz oficjalne wyniki w dwóch kategoriach wiekowych (wg strony www.powiat.pila.pl):

SZKOŁY PODSTAWOWE - ZWYCIĘZCY:

1. Wiktor Dzidziul – Szkoła Podstawowa nr 7 w Pile
2. Mateusz Lipczyński – Szkoła Podstawowa nr 3 w Chodzieży
3. Jakub Kujawski – Szkoła Podstawowa nr 6 w Pile

SZKOŁY PODSTAWOWE–WYRÓŻNIENIA:
Antonina Kokosz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Chodzieży
Antonina Wawrzyniak – Szkoła Podstawowa w Wyrzysku
Maciej Pieprz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Czarnkowie
Jakub Torochow – Szkoła Podstawowa w Falmierowie
Karolina Gurda – Szkoła Podstawowa w Wysokiej

SZKOŁY GIMNAZJALNE – ZWYCIĘZCY:

1. Agata Rafałowicz – Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej w Sypniewie
2. Łukasz Herbuś – Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej w Lipce
3. Gabriela Bazimierowska – Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile


SZKOŁY GIMNAZJALNE – WYRÓŻNIENIA:

Michał Baran – Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej w Wągrowcu
Kacper Wachowski – Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej w Wyrzysku
Magdalena Wagner – Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile
Alicja Tyrańska – Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej nr 6 w Pile
Maciej Strzałkowski – Społeczne Gimnazjum w Chodzieży

Wśród laureatów znalazło się 12 reprezentantów powiatu pilskiego, 5-u złotowskiego, 3-ch chodzieskiego i po 2-ch wągrowieckiego i czarnkowsko-trzcianeckiego.

Podsumowanie tegorocznej edycji ekologicznej olimpiady na szczeblach powiatu pilskiego i subregionalnego zaplanowano na piątek 24 listopada na godz. 12:00. Miejscem zakończeniowej gali będzie Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” w Pile. Na zwycięzców i wyróżnionych czekają wspaniałe nagrody, pamiątkowe dyplomy i poczęstunek. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału rodziców i wszystkich najbliższych tegorocznych laureatów. Zapewniam, że będzie to godne uhonorowanie wszystkich laureatów.

kilka fotek – kliknij kolaż w artykule
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2017.10.20 - SPEKTAKULARNY SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTÓW W FINALE POWIATOWYM TEGOROCZNEJ OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ
Dodano: środa, 25 października 2017 - 09:43 Autor: Admin
ekologia
20 października, w Starostwie Powiatowym w Pile odbył się XVII finał Olimpiady Ekologicznej, w którym rywalizowali uczniowie wszystkich szkół naszego powiatu. Do rozwiązywania testu przystąpili kolejno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W sumie 130 uczniów adeptów skonfrontowało swoją wiedzę z dziedziny ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody. Młodzież przywitali m.in. starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz wicestarosta Stefan Piechocki. „To dobrze, że tak wielu młodych osób rozwija swoją wiedzę w tym zakresie. Niezwykle ważna jest świadomość tego, jak istotna jest dbałość o środowisko naturalne. To podstawa współczesnego świata i wyraz szacunku dla przyszłych pokoleń” – stwierdził starosta E. Komarowski. Aby znaleźć się w powiatowym finale, trzeba było bardzo dobrze rozwiązać testy w etapach: szkolnym i gminnym. Szczególnie drugi etap okazał się bardzo trudny dla młodych miłośników przyrody. Dodajmy, że organizatorzy tegorocznych ekologicznych zmagań przygotowali testy, w których obok zadań typu zamkniętego, znalazły się zadania otwarte polegające na rozpoznawaniu wybranych gatunków kręgowców (gł. płazów i ptaków) oraz roślin.

Naszą szkołę reprezentowała szóstka uczniów w składzie: Gabrysia Bazimierowska, Weronika Guss, Wiktoria Koładkiewicz, Karol Wiśniowiecki (z klasy IIIa), Magda Wagner (IIa) i Alicja Tyrańska (IId). To o­ni w etapie szkolnym okazali się wyraźnie lepsi od swoich koleżanek i kolegów, a po dwóch tygodniach potwierdzili wysokie notowania w finale gminnym. Magda i Alicja po raz pierwszy wzięły udział w tego typu sprawdzianie a Weronika, Wiktoria, Gabrysia i Karol to – jeśli można użyć takiego określenia – „starzy” bywalcy tych ekologicznych zmagań. Podkreślę, z ogromnymi sukcesami.

Napiszę szczerze, że wyników tegorocznego finału trochę się obawiałem. W minionym tygodniu rozpoczęły się etapy szkolne wojewódzkich konkursów przedmiotowych, do udziału w których pilnie przygotowują się nasi trzecioklasiści, Zresztą umówiliśmy się, że są o­ne dla nich priorytetem. Na „ekologię” mieli pójść z marszu……… Występy Magdy i Alicji były dla mnie – pomimo wielkiej pracy z ich strony - dużą niewiadomą.

Niestety, z powodu obowiązków szkolnych nie mogłem towarzyszyć moim podopiecznym w piątkowym finale. O ich koncentrację i nastrój byłem jednak spokojny, bo opiekę nad nimi pełnił bowiem bardzo lubiany i co niemniej ważne, ceniony przez młodzież pedagog pan Ireneusz Gondek.

Około godziny 15-tej wszystko było już jasne. Dodam, ze test w rywalizacji gimnazjalistów składał się z 40-tu zadań (w tym dwóch zadań otwartych). Uczniów pytano m.in. czym jest opór środowiska, czego dotyczy ptasia dyrektywa, co to jest mimetyzm, humus, czym są „podwodne łąki”, jaki rezerwat na terenie województwa wielkopolskiego jest najstarszy, jak nazywa się największe jezioro rezerwatu „Kuźnik”, jaki park narodowy w Europie jest najstarszy. Poza tym młodzież musiała na podstawie ilustracji rozpoznać gatunki sów polskich oraz zimorodka zwyczajnego, dzięcioła czarnego, szpaka zwyczajnego i sikorę bogatkę. Maksymalna liczba punktów za test wynosiła 43.

Wyniki końcowe naszej drużyny przeszły najśmielsze oczekiwania. Wierzyłem w nich. Wiedziałem, że mają sporą wiedzę, ale takiego wyniku się nie spodziewałem!!! Zresztą proszę spojrzeć na ostateczne rezultaty XVII Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego w kategorii gimnazjów:

1. Gabrysia Bazimierowska - SP6 PIŁA – 34 pkt.
2. Alicja Tyrańska - SP6 PIŁA – 33 pkt.
3. Karol Wiśniowiecki - SP6 PIŁA - 31pkt.


Wyróżnienia:

Zosia Borowczyk - SP KACZORY - 30pkt.
Magda Wagner - SP6 PIŁA - 30pkt.
Kacper Wachowski - SP WYRZYSK - ???
Weronika Guss - SP6 PIŁA - 29pkt.
Kacper Granops - STO PIŁA - ???

Wśród laureatów zabrakło tylko miejsca dla Wiktorii Koładkiewicz, która – notabene - była bardzo bliska wyróżnienia. Moi drodzy, serdecznie Wam gratuluję i cieszę się z Waszych sukcesów.
Pragnę jeszcze poinformować, że w kategorii szkół podstawowych Jakub Kujawski – uczeń pani Marleny Wesołowskiej - zdobył wyróżnienie. Moje gratulacje!!!


To nie koniec tegorocznej ekologicznej potyczki. Przed najlepszymi z najlepszych jeszcze finał subregionalny, który zaplanowano na 7-go listopada. Oprócz laureatów z pilskiego powiatu w Pile pojawią się reprezentanci powiatów: chodzieskiego, wągrowieckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, złotowskiego. Szykuje się ciekawa rywalizacja.

Już dzisiaj wiadomo, że dla zwycięzców piątkowych zmagań starosta E. Komarowski przygotował cenne upominki. Będą także nagrody od licznych sponsorów: Polskiego Związku Łowieckiego, Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, Nadleśnictwa Kaczory i Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród będzie miała miejsce 24 listopada w pilskim MDK-u.

PS: Panie Irku jeszcze raz dziękuję za opiekę nad młodzieżą i fotki z olimpiady. (kliknij kolaż w artykule)
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2017.03.19 - INNOWACYJNI Z IIA WRÓCILI DO ZDROJOWEJ GÓRY
Dodano: piątek, 31 marca 2017 - 16:29 Autor: Admin
ekologia
Dziewczęta i chłopcy z IIa, gościnne progi Nadleśnictwa Zdrojowa Góra ostatnio odwiedzili w styczniu. Stąd – co zrozumiałe, bo bardzo cenią sobie te zajęcia – z dużą niecierpliwością czekali na kolejne spotkanie, które niezmiennie od przeszło półtora roku przygotowuje dla naszej młodzieży pani Anna Kałka.

Tym razem pani Ania zaproponowała ciekawie zapowiadający się temat: „Las – lokalnie i globalnie”. Na początku zastanawialiśmy się, w jaki sposób las oddziałuje na nas. Wśród najczęstszych odpowiedzi znalazły się stwierdzenia o produkcji tlenu, oczyszczaniu powietrza i możliwości zbieractwa przez człowieka „owoców lasu”.

Pani Ania starała się udowodnić jak wielkim zasobem gospodarczym dla każdego kraju są lasy. Dlaczego wielkim? Choćby dlatego, że jest odnawialny, przyjazny dla zdrowia, uniwersalny w zastosowaniu i zarazem wytrzymały. Wystarczy? Nie ma się co dziwić, że drewno jest niezwykle pożądanym surowcem. I tu mała refleksja: jak dobrze, że w naszym kraju lasy pozostały państwowe, a nie – mówiąc kolokwialnie – wpadły w prywatne ręce. A groziło to kilka lat temu, bo politycy zwietrzyli okazję na podreperowanie budżetu państwa kosztem lasów państwowych.

Mnie osobiście zaciekawił, a jednocześnie zaszokował slajd dydaktyczny porównujący stopień zalesienia naszego globu przed XIX wiekiem i po XX wieku. Ogromna różnica – na niekorzyść, oczywiście - spowodowana jest procesem globalnego wylesiania terenów. Wpływ na te fatalne dla środowiska przyrodniczego działania współczesnego człowieka ma wszechobecna KONSUMPCJA. Chcecie przykład? Proszę bardzo. Ameryka Południowa. To teren, na którym królują wielkie koncerny produkujące żywność (bez wymieniania ich nazw). Kiedyś panowała tu bioróżnorodność świata fauny i flory. Obecnie kosztem lasów (wycinka) przeważają łąki, na których odbywa się hodowla bydła. Coraz mniej roślin, co za tym idzie tlenu w powietrzu, brakuje transpiracji, nie tworzą się chmury, opady są niezwykle rzadkie, poziom wód jest dramatycznie niski, rośliny usychają. Powierzchnie terenów przypominają pustynie.

W innych miejscach globu wycina się drzewa pod uprawę palm kokosowych. Olej z tych roślin jest rozchwytywany na światowych rynkach spożywczych. To pewny zarobek, ale kosztem środowiska naturalnego.

Podsumowując, funkcje lasu trzeba rozpatrywać przynajmniej trzytorowo: w ujęciu ekologicznym, społecznym i produkcyjnym i to minimum na trzech poziomach: lokalnym, regionalnym i globalnym.

Nasze marcowe spotkanie zakończyła projekcja filmu: „Lasy i człowiek” oraz mądra, pouczająca maksyma: „musimy robić wszystko w życiu świadomie”. Tylko jaki procent ludzkości się nad tym zastanawia?

Dziękujemy za kolejne, ciekawe zajęcia. W kwietniu zanosi się na debatę o…… Trwają przygotowania, nie mogę nic więcej zdradzić, ale o tym niebawem napiszę.

Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2016.12.06 - GODNE UHONOROWANIE NAJLEPSZYCH EKOLOGÓW
Dodano: środa, 07 grudnia 2016 - 12:27 Autor: Admin
ekologia
Kilkanaście dni temu poznaliśmy najlepszych ekologów w XVI edycji Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego i Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. W poprzednich artykułach informowałem o wielkich sukcesach, jakie święcili uczniowie naszej szkoły. W obu finałach, w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mieliśmy sobie równych. Końcowe rezultaty Wiktorii Fritza, Jakuba Kujawskiego, Julii Żubryj, Weroniki Guss, Gabrysi Bazimierowskiej i Dominika Gołasia muszą budzić – tak po ludzku - wielki szacunek dla ich mrówczej pracy, którą musieli wykonać, aby osiągnąć tak znaczące rezultaty.

Oficjalne podsumowanie tegorocznej, ekologicznej rywalizacji odbyło się w gościnnych progach Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile. Uroczystość była wyjątkowa, do pilskiego MDK-u zawitali laureaci ekologicznych zmagań z pięciu powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego. Na uroczystość przybyło wielu samorządowców reprezentujących pięć zaprzyjaźnionych powiatów.

Zebranych laureatów, ich rodziców oraz nauczycieli powitał starosta pilski Eligiusz Komarowski. Pogratulował wyróżnionym uczniom znakomitych wyników: „Spisaliście się świetnie; Wasze wyniki budzą powszechne uznanie i dlatego dziś otrzymacie atrakcyjne nagrody. Bardzo dziękuję sponsorom za nieocenione wsparcie”.

Na liście sponsorów w tym roku znaleźli się: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Zarząd Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Pile, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, PPS Społem – Mariusz Małachowski, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Powiaty: Pilski, Złotowski, Chodzieski, Wągrowiecki i Czarnkowsko-Trzcianecki. A nagrody były niezwykle cenne: od markowych telefonów, po aparaty cyfrowe, słuchawki stereofoniczne i cudowne albumy o tematyce przyrodniczej oraz dyplomy uznania. Z tego powodu w tytule artykułu napisałem o godnym uhonorowaniu laureatów. Dodam, że w finale powiatowym wystąpiło 118 młodych ekologów, a w finale subregionalnym - 120-u. Organizatorzy olimpiady nie zapomnieli o nauczycielach przygotowujących dzieci i młodzież; z rąk starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego otrzymaliśmy listy gratulacyjne. Serdecznie za ten gest dziękujemy!!! Pragnę dodać, że w naszej licznej, sześcioosobowej ekipie zabrakło Dominika Gołasia, który tego dnia wyjechał na klasową wycieczkę.

Nad sprawnym przebiegiem tej miłej gali czuwał przy mikrofonie absolwent naszej szkoły Wojciech Dróżdż. Jak zwykle zachwycił merytorycznym przygotowaniem do swoich obowiązków. Tak zresztą pamiętam jego osobę, jako ucznia. A poza tym, miło usłyszeć przy mikrofonie człowieka mówiącego poprawną polszczyzną. Nie jest to w dzisiejszym świecie zbyt częste zjawisko, bo w mediach króluje bylejakość i tandeta słowna.

Po części oficjalnej zostaliśmy poproszeni na poczęstunek. Było bardzo miło, a najważniejszy był uśmiech i satysfakcja wszystkich wyróżnionych uczniów.

PS: bardzo serdecznie dziękuję za niezawodną obecność na uroczystości paniom: Annie Smal, Marzenie Bazimierowskiej i Monice Guss;

PS: serdecznie gratuluję efektywnej pracy moim szkolnym koleżankom: Marlenie Wesołowskiej, która przygotowywała do olimpiady Jakuba Kujawskiego i Wiktorię Fritza i Katarzynie Franc, przygotowującą Julię Żubryj.

fotki – kliknij kolaż lub przejdź do fotogalerii
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2016.11.19 - Finał Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski
Dodano: sobota, 26 listopada 2016 - 13:00 Autor: Admin
ekologia
KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W TEGOROCZNEJ EDYCJI OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ. W WIELKIM FINALE BYLIŚMY NAJLEPSI!!!

Olimpiada ekologiczna powiatu pilskiego organizowana jest od 16 lat. Rywalizacja odbywa w trzech etapach: szkolnym, gminnym i powiatowym.

Dziewięć lat temu ówcześni starostowie kilku ościennych powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego podjęli decyzję o organizacji wielkiego finału, do którego kwalifikowałoby się po trzech laureatów i pięciu wyróżnionych uczniów w rywalizacji finałowej w swoich powiatach. W finale Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski od pierwszej edycji, spotykają się więc najlepsi uczniowie z pięciu wspomnianych powiatów w liczbie 40-u młodych miłośników przyrody.

Ekipa z Zespołu Szkół nr3 w Pile liczyła sześć osób. W kategorii szkół podstawowych naszą placówkę oświatowa reprezentowali: Wiktoria Fritza z kl.VIa, Jakub Kujawski z kl.VIb i Julia Żubryj z kl. VIc. W finale powiatowym ta trójka uczniów spisała się nadzwyczajnie. Wiktoria zajęła pierwsze miejsce, Kuba drugie a Julia wywalczyła wyróżnienie. Natomiast finałowy test w konfrontacji gimnazjalistów rozwiązywali: Weronika Guss z kl.IIa (zwyciężczyni finału powiatowego), Dominik Gołaś z kl.Ia (zajął miejsce drugie) i trzecia w powiecie pilskim Gabrysia Bazimierowska z kl.IIa.

Biorąc pod uwagę wyniki, jakie osiągała nasza młodzież w poprzednich etapach tegorocznej olimpiady, można było spodziewać się tego, iż powinni się liczyć w ostatecznej rozgrywce.

Z doświadczenia jednak wiem, że test przygotowany przez organizatorów na każdy z czterech etapów nie zawsze trafia w stu procentach w zakres wiedzy zdobytej przez ucznia podczas przygotowań ze swoim nauczycielem.

Tegoroczny finał – tradycyjnie – miał miejsce w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile, a uczniów, rodziców i nauczycieli powitał starosta pilski Eligiusz Komarowski. Pogratulował finalistom awansu do ostatecznej konfrontacji i stwierdził, że każdy z nich jest już zwycięzcą, gdyż wywalczyć kwalifikację do najlepszej „40-tki” w swojej kategorii wiekowej to naprawdę wielki wyczyn. Trudno nie zgodzić się ze słowami starosty.

Po części oficjalnej uczniów czekała praca nad rozwiązaniem testu, składającego się z 45 pytań. Na jego rozwiązanie mieli 45 minut.

W teście dla gimnazjalistów pytano m.in. o:
- dwa rodzaje smogu,
- cechy populacji i rodzaje populacji w zależności od proporcji grup organizmów w poszczególnych okresach rozwojowych,
- przykład protokooperacji, jako zależności miedzy organizmami,
- przykłady gatunków roślinnych mających liczebną przewagę w podszycie lasów zwanych buczynami,
- pojęcia restytucja, połoniny, bioindykator, roślina reliktowa, skrót: WWF,
- jaki typ odpadu najszybciej ulegnie degradacji z wymienionych w pytaniu,
- miejsce gniazdowania gągoła – ptaka z rodziny kaczkowatych,
- datę, kiedy odbywają się obchody „Dni Ziemi”,
- to, co sprzyja podczas silnego wiatru erozji gleby.


Kilka pytań „zahaczało” o wiedzę o parkach narodowych, ich symbole, osobliwości flory i fauny i część nieożywioną (biotop) tych ekosystemów.

Test oceniony przez gimnazjalistów został jako trudny, a rywalizacja o najwyższe miejsca była niezwykle zacięta. O kolejności czołowych miejsc – zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjów - decydowały dogrywki, polegające na rozwiązanie testu złożonego z jedenastu dodatkowych pytań.

Emocje sięgnęły zenitu, kiedy zostaliśmy zaproszeni do sali sesyjnej, aby poznać oficjalne rezultaty tegorocznego super–finału. Okazało się – ku naszej radości – że są o­ne w obu kategoriach wiekowych znakomite. Oto szczegóły:

KATEGORIA:  SZKOŁY PODSTAWOWE

1. Kacper Kujawski (ZS3 Piła) - po dogrywce
2. Mikołaj Torochow (SP Falmierowo)
3. Karolina Gurda (SP Wysoka)
4. Wiktoria Fritza (ZS3 Piła)
5. Mateusz Lipczyński (SP3 Chodzież)
6. Anastazja Wawrzyniak (SP Lubasz)
7. Katarzyna Świtała (SP Mieścisko)
8. Julia Witkowska (SP Chodzież)

Nasza trzecia reprezentantka Julka Żubryj spisała się również bardzo dobrze. Test zaliczyła na 32 pkt., co dało jej miejsce tuż za pierwszą ósemką. Jednak na pewno może być z siebie bardzo dumna.

KATEGORIA: SZKOŁY GIMNAZJALNE

1. Gabriela Bazimierowska (ZS3 Piła) - 40/45 (w dogrywce 8/11)
2. Alicja Chowra (GTS Piła) - 40/45 (w dogrywce 6/11)
3. Dominik Gołaś (ZS3 Piła) - 39/45
4. Miłosz Hajt (Gim Chodzież) - 37/45
5. Łukasz Herbuś (Gim Lipka) - 36/45
6. Kacper Wachowski (Gim Wyrzysk) - 35/45
7. Zofia Borowczyk (Gim Kaczory) - 35/45
8. Agata Rafałowicz (Gim Sypniewo) - 35/45

Po takim znakomitym występie ręce same składają się do oklasków. Muszę dodać, że ogromnego pecha miała Weronika Guss. Zdobyła 34 pkt., co dało jej miejsce tuż za ósemką laureatów. Rezultat o jeden punkcik więcej dałby przesympatycznej Weronice skok aż na miejsce czwarte. Dlaczego?. Odpowiedz jest prosta: Weronika wygrała etap poprzedni ze znakomitym wynikiem 39 pkt. na 40 możliwych do zdobycia!!!. Nie zapominam o pozostałych uczniach, z którymi miałem zaszczyt pracować. Myślę tu o Amelce Krysiak, Wiktorii Koładkiewicz i Karolu Wiśniowieckim. Wszyscy jesteście na medal!!!

Gala rozdania nagród dla laureatów finałów: powiatowego i subregionalnego odbędzie się 2 grudnia o godz. 11:00, w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile. Na relację zapraszam niebawem.

PS. - o zmaganiach w olimpiadzie ekologicznej można przeczytać na oficjalnej stronie pilskiego starostwa,
- gratuluję efektywnej pracy ze swoimi podopiecznymi moim koleżankom pani Marlenie Wesołowskiej i Katarzynie Franc,
- dziękuję pani Annie Kałka za edukacyjne spotkania z moimi uczniami z klas innowacyjnych w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra. Efekty tych zajęć bardzo pomagają zainteresowanym np. podczas rozwiązywania zadań testowych o tematyce przyrodniczo – ekologicznej.

foto z gali – kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2016.11.05 - FINAŁ GMINNY I POWIATOWY XVI OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ
Dodano: sobota, 05 listopada 2016 - 20:14 Autor: Admin
ekologia
SUMIENNA, KILKUMIESIĘCZNA PRACA UCZNIÓW JEST GWARANTEM WSPANIAŁYCH SUKCESÓW. ZDOMINOWALIŚMY FINAŁ GMINNY I POWIATOWY XVI OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ.

Już od 16 lat Starostwo Powiatowe w Pile organizuje konkursowe zmagania z dziedziny ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Coroczne potyczki naukowe z tych dziedzin wiedzy przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rywalizacja jest kilkuczęściowa tzn. składa się z etapów: szkolnego, gminnego oraz finałów: powiatowego i organizowanego od kilku lat subregionalnego.

Tegoroczna, już XVI edycja Olimpiady Ekologicznej rozpoczęła się 22.IX. Z pilskich gimnazjów do finału gminnego maksymalnie kwalifikację wywalczyć mogło ośmiu uczniów, którzy najlepiej rozwiązali test składający się z 25-tu pytań. W naszej szkole o awansie do pierwszej ósemki musiała zadecydować dogrywka. Do dalszej rywalizacji z Zespołu Szkół Nr 3 awansowali: Weronika Guss (najwyższy wynik w szkole - 22pkt.), Amelia Krysiak, Wiktoria Koładkiewicz, Gabrysia Bazimierowska, Karol Wiśniowiecki (wszyscy z kl. IIa), Martyna Dubicka, Marta Kulawik i Dominik Gołaś (z kl. Ia).

Mówiąc szczerze, pierwszym poważnym wyzwaniem dla młodych ekologów jest finał miasta, podczas którego konkurują uczniowie, którzy w swoich szkołach wykazali się największą, ekologiczną wiedzą. W tym roku przygotowano test składający się z 35 pytań, a ta część olimpiady odbyła się w pilskim RCK-u. Nasza młodzież spisała się na medal. Aż sześciu z nich uzyskało kwalifikację do finału powiatowego. Pilski, gminny finał zakończył się zwycięstwem Gabrysi Bazimierowskiej, która zgromadziła 28 pkt., na podium znalazła się również Amelka Krysiak z dorobkiem 26 pkt.. Świetnie zaprezentowali się Karol Wiśniowiecki, Wiktoria Koładkiewicz (po 24 pkt.) oraz Weronika Guss i najmłodszy w tym towarzystwie Dominik Gołaś (po 21 pkt.). Nie powidło się tylko pierwszoklasistkom: Martynie Dubickiej i Marcie Kulawik, ale „ich czas jeszcze nadejdzie”………Dodam, że znakomicie wypadli reprezentanci naszej podstawówki. Aż pięciu z szóstki uczniów awansowało do kolejnego etapu rywalizacji.

Prawdziwych egzaminem dla każdego z uczestników jest finał powiatowy, w którym bierze udział 40-tu uczniów szkół gimnazjalnych powiatu pilskiego. Rywalizują o trzy pierwsze miejsca i pięć wyróżnień. Test liczył 40 zadań. Tegoroczne wyniki powiatowego finału przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Niech poniższe zestawienie wyników będzie najwłaściwszym komentarzem:Pozostała trójka naszych uczniów także spisała się wyśmienicie: Karol Wiśniowiecki wywalczył 32 pkt,. Wiktoria Koładkiewicz 31 a Amelka Krysiak 30 pkt.

Wszyscy zasługują na wielkie brawa i szacunek. Te wyniki to dla nich nagroda za wielką pracę, którą wykonali na dodatkowych zajęciach, od drugiego semestru poprzedniego roku szkolnego (oczywiście z wyjątkiem młodszego o rok, Dominika z kl. Ia). To bardzo solidna, zdolna, odpowiedzialna w swoich działaniach a zarazem sympatyczna młodzież. Dla nauczyciela praca z takimi uczniami jest spełnieniem zawodowych marzeń.

Weronika, Gabrysia i Dominik wezmą jeszcze udział w finale ponad- regionalnym, w którym zmierzą się ze swoimi rówieśnikami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego, złotowskiego i wągrowieckiego. Osiągnęli już bardzo dużo, ale  – mimo, że będą 17.XI najmłodszą ekipą pośród super finalistów –  znając ich zapał i zaangażowanie na pewno stać ich na sprawienie kolejnej, miłej niespodzianki. Trzymamy za Was kciuki!!!

Pragnę w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować całej mojej szóstce uczniów: Wiktorii, Amelce, Karolowi, Weronice, Gabrysi i Dominikowi za miłą i efektywną współpracę. Jesteście „Wielcy”. Życzę Wam kolejnych sukcesów w różnych dziedzinach wiedzy.

PS: Świetny wynik uzyskali uczniowie z naszej podstawówki, wywalczając miejsca: pierwsze i drugie oraz jedno wyróżnienie. Nasi górą!!!!! Brawa i uznanie.
fotki w większym rozmiarze – kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2015.11.12 - Olimpiada ekologiczna
Dodano: piątek, 13 listopada 2015 - 21:39 Autor: Admin
ekologia
W miesiącu wrześniu i październiku odbyły się cztery etapy (szkolny, gminny, powiatowy i nadpowiatowy) Olimpiady Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas piątych i szóstych: Gabriela Kubera, Weronika Krawczyk, Wiktoria Fritza, Marta Kulawik, Alicja Tyrańska i Jakub Kujawski. Z przyjemnością informuję, iż Jakub Kujawski z klasy V b znalazł się w grupie ośmiu najlepszych uczniów SP etapu powiatowego. Jego sukces był jeszcze większy na ostatnim – nadpowiatowym etapie, ponieważ Jakub okazał się bezkonkurencyjny i zajął I miejsce, zdobywając 39/40 pkt.

W dniu 6 listopada odbyło się podsumowanie XV Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego i VIII Olimpiady Ekologicznej Subregionu Pilskiego, na którym wręczono uczniom atrakcyjne nagrody m.in. telefony komórkowe Sony Xperia, odtwarzacze mp3, teleskopy i inne.
Gratulacje!
foto - kliknij kolaż
Opiekun: Marlena Wesołowska

Strona gotowa do druku

ekologia: 2014.11.20 - Gabrysia, Weronika, Michał, Jakub – laureatami tegorocznej edycji Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego
Dodano: poniedziałek, 24 listopada 2014 - 21:08 Autor: Admin
ekologia
14 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyła się miła uroczystość uhonorowania najlepszych ekologów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu pilskiego.

Szczegółowe wyniki przedstawiłem Państwu w poprzednim artykule; dzisiaj tylko pragnę przypomnieć, że w finale powiatowym XIV Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego w kategorii szkół podstawowych Karol Wiśniowiecki zajął drugie, a Gabrysia Bazimierowska trzecie miejsce.

W rywalizacji gimnazjalistów drugą lokatę wywalczył Jakub Pacocha, a pierwsze wyróżnienie Weronika Jarczak.

Pragnę dodać, że wyśmienicie spisały się nasze absolwentki Ola Szmiłyk i Kinga Speyer. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Ola uplasowała się na trzecim miejscu, a Kinga zdobyła wyróżnienie.

To nie był jedyny akcent związany z byłymi, zacnymi postaciami naszej szkoły. Piątkową uroczystość prowadził – jak zwykle bardzo profesjonalnie – Wojciech Dróżdż, absolwent Zespołu Szkół Nr 3, a na co dzień pracownik Starostwa Powiatowego w Pile.

Przybyłych gości, – czyli uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli powitał Starosta Pilski – Mirosław Manthaj, który pogratulował wyróżnionym uczniom sukcesów w tegorocznej edycji ekologicznych zmagań. Był pod dużym wrażeniem wysokiego poziomu ich wiedzy.
Nie zabrakło miłych słów pod adresem nauczycieli, których podopieczni znaleźli w gronie laureatów.
Tylko współpraca oparta na obustronnym zaufaniu nauczyciela do ucznia i ucznia do nauczyciela może przynieść wymierny efekt.
Laureaci otrzymali wiele atrakcyjnych nagród, a nauczyciele dyplomy uznania i piękne albumy „Po prawej stronie Noteci”.
Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili obecnych gości na poczęstunek. Był więc czas na chwilę rozmowy, a także pamiątkowe fotografie.

Jeszcze raz w imieniu własnym i p.Marleny Wesołowskiej chcę złożyć ogromne podziękowanie za wspaniałą pracę i świetne wyniki końcowe Gabrysi Bazimierowskiej, Weronice Jarczak, Michałowi Wiśniowieckiemu i Jakubowi Pacosze oraz pozostałym uczniom, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować.

Piotr Gruntkowski

Zapraszamy do galerii zdjęć – kliknij kolaż w artykule.

Strona gotowa do druku

ekologia: 2014.11.07 - UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 3 PONOWNIE WŚRÓD LAUREATÓW EKOLOGICZNEJ RYWALIZACJI
Dodano: wtorek, 11 listopada 2014 - 21:18 Autor: Admin
ekologiaWyjątkowo wcześnie w bieżącym roku szkolnym, bo już 7 września rozpoczęły się zmagania młodzieży szkolnej w ramach XIV edycji Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego i VII Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Już od 14-u lat sobą miłośnicy wiedzy ekologicznej ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z pięciu powiatów: pilskiego, złotowskiego, chodzieskiego, czarnkowsko–trzcianeckiego i wągrowieckiego.

Tradycyjnie, ekologiczna rywalizacja odbywa się w czterech etapach: pierwszym, szkolnym, który kwalifikuje najlepszych ekologów z poszczególnych szkół do etapu drugiego, gminnego. Trzecia część to finały powiatowe z których tylko po ośmiu laureatów z pięciu powiatów zdobywa prawo udziału w wielkim finale subregionalnym.

Uczniowie naszej szkoły znowu spisali się na medal i we wszystkich podsumowaniach znaleźli się wśród laureatów. Ale po kolei………

W etapie szkolnym, w rywalizacji uczniów kl. V–VI awans do etapu gminnego uzyskali:
1. Olga Gorączkowska - VI C
2. Karol Wiśniowiecki - VI A
3. Gabriela Bazimierowska - VI A
4. Alicja Tyrańska - V C
5. Klaudia Soczewka - VI C
6. Małgorzata Brzezowska - V C

W rywalizacji gimnazjalistów awans do finału gminnego zdobyli:
1. Wojciech Selka - III D
2. Weronika Jarczak - II A
3. Natalia Długaszewicz - II B
4. Jakub Pacocha - III D
5. Anna Gamrot - I C
6. Ola Jaraszkiewicz - II A
7. Mateusz Strzelecki - II A
8. Konrad Kliber - II D


W finale gminnym naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów, gdyż choroba nie pozwoliła wziąć udziału Ani Gamrot. Stawką była kwalifikacja do finału powiatowego.

Nasi podopieczni nie zawiedli. Ich poziom wiedzy ekologicznej należy ocenić bardzo wysoko.

W kategorii szkół podstawowych awans do powiatowego finału wywalczyli: Karol Wiśniowiecki - 24p./30 możliwych do zdobycia, Gabrysia Bazimierowska - 24p., Olga Gorączkowska - 22p., Alicja Tyrańska – 22p. i Klaudia Soczewka – 21p. Nie powiodło się tylko Małgosi Brzezowskiej, której do kwalifikacji zabrakło tylko 2 punktów. Oprócz piątki naszych uczniów z pilskiego gminnego finału zdobyło po trzech uczniów z Salezjańskiej SP, SP 1 i SP 2, po dwóch uczniów z SP 4 i SP 7 oraz jeden uczeń z STO, Kajetan Granops, który w gminnej części z dorobkiem 26 pkt. okazał się najlepszy.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwycięzcą okazał się Wojtek Selka z dorobkiem 31 pkt./35 możliwych. Oprócz Wojtka na słowa uznania zasłużyli pozostali gimnazjaliści ZS 3. Sześciu z siedmioosobowej ekipy zakwalifikowało się do "powiatówki". Jakub Pacocha wywalczył 29p. (piąty wynik w gminie), Mateusz Strzelecki także 29p. (siódmy wynik w gminie), Natalia Długaszewicz 28p. (dziewiąty wynik), Konrad Kliber 27p. (miejsce 15-e) i Weronika Jarczak 26p. (miejsce 16-e). Nie powidło się tylko Oli Jaraszkiewicz, zdobywczyni 18 "oczek".
Oprócz naszej "złotej szóstki" do powiatowego finału awansowało: po pięciu uczniów z ZS1 i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego, po dwóch uczniów z Gimnazjum nr 5 i ZS 2 oraz jeden ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego czyli STO.
Finał powiatowy miał miejsce w sali Młodzieżowego Domu Kultury i tradycyjnie zgromadził najlepszych młodych ekologów ze szkół publicznych i niepublicznych naszego powiatu.

Stawka tego etapu rywalizacji jest wysoka: miejsce w finale subregionalnym. Szanse wszystkich finalistów wydawały się wyrównane, wiemy jednak z doświadczenia, iż o sukcesie podczas konkursów czy egzaminów często decydują drobiazgi np. łut szczęścia, samopoczucie czy stopień koncentracji.

Reprezentanci Zespołu Szkół Nr3 po raz kolejny nie zawiedli. Podczas ogłaszania oficjalnych wyników wszyscy, czyli uczniowie i ich opiekunowie odczuwaliśmy dumę i satysfakcje z efektów naszej wspólnej pracy.

Oto wykazy laureatów finału tegorocznej już XIV Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego: w kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:
1. Kajetan Granops - STO Piła - 36p.
2. Karol Wiśniowiecki - ZS3 Piła - 35p.
3. Gabriela Bazimierowska - ZS3 Piła - 35p.

4. Igor Rumiński - SP Kosztowo - 33p. - wyróżnienie
5. Wiktoria Maślak - SP N.Wieś Ujska - 33p. - wyróżnienie
6. Jan Łazanowski - SP1 Piła - 32p. - wyróżnienie
7. Karolina Miedzianowska - SP2 Piła - 32p. - wyróżnienie
8. Magdalena Wagner - SP1 Piła - 32p. - wyróżnienie

W kategorii szkół gimnazjalnych tytuł laureata zdobyli:

1. Oliwia Sawińska - ZS2 Piła - 34p.
2. Jakub Pacocha - ZS3 Piła - 34p.
3. Marek Giers - GM Kaczory - 33p.
4. Weronika Jarczak - ZS3 Piła - 33p. - wyróżnienie

5. Mirosław Deja - GM Osiek - 32p. - wyróżnienie
6. Szymon Politowski - GTS Piła - 32p. - wyróżnienie
7. Mikołaj Dawidziuk - GTS Piła - 32p. - wyróżnienie
8. Krzysztof Martin - GM Wyrzysk - 31p. - wyróżnienie

Jak zapewne zauważyliście poziom wiedzy prezentowany przez tegorocznych uczestników był niezwykle wyrównany.Różnice punktowe pomiędzy zwycięzcami a zdobywcami ostatniego wyróżnienia oscylowały w granicach 3–4 pkt. i to w obu kategoriach wiekowych!!!.

Dwa tygodnie po zmaganiach w finale powiatowym, najlepsi ekolodzy z północnej Wielkopolski rywalizowali w subregionalnym finale. Faworytów był przynajmniej kilkunastu. Stawka finalistów wydawała się być niezwykle wyrównana. Bądź co bądź pięć powiatów z tej części naszego województwa reprezentowali tylko najlepsi. Nikt jednak nie przypuszczał, że różnice punktowe w czołowej ósemce będą - mówiąc językiem sportowym - wręcz "milimetrowe". Tak wyrównanego poziomu w siedmioletniej historii tej olimpiady jeszcze nie było.

Pora przedstawić najlepszych z najlepszych czyli laureatów VII Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
1. Kajetan Granops - STO Piła - 42
2. Karol Wiśniowiecki - ZS3 Piła - 42
3. Igor Rumiński - SP Kosztowo - 42
4. Magdalena Wagner - SP1 Piła - 42 - wyróżnienie
5. Gabriela Bazimierowska - ZS3 Piła - 41 wyróżnienie
6. Łukasz Herbuś - SP Lipka - 40 - wyróżnienie
7. Miłosz Hajt - SP3 Chodzież - 40 - wyróżnienie
8. Wiktoria Maślak - SP N. Wieś Ujska - 38 - wyróżnienie

Opiekunem naszych uczniów była pani Marlena Wesołowska.

W KATEGORII SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:
1. Szymon Politowski - GTS Piła - 42
2. Mateusz Zawileński - GM Krzyż - 42
3. Estera Szwedziak - GM2 Święta - 41
4. Izabela Wróblewska - GM2 Święta - 41 - wyróżnienie
5. Jakub Pacocha - ZS3 Piła - 41 - wyróżnienie
6. Cyprian Bartkowiak - GM1 Wągrowiec - 41 - wyróżnienie
7. Bartosz Jabłoński - GM1 Radawnica - 40 - wyróżnienie
8. Michał Brzezinski - GM1 Wągrowiec - 39 - wyróżnienie

Opiekunem naszych uczniów był pan Piotr Gruntkowski.


Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji ekologicznych zmagań połączone z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się 14 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury "ISKRA".

Nie zabraknie na nim uczniów Zespołu Szkół Nr 3 wraz z rodzicami. Na relację z tej uroczystości zapraszam do następnego artykułu, który ukaże się tuż po "ekologicznej gali".

Kuba, Weronika, Wojtek, Natalia, Konrad, Mateusz, Ola i Ania: dziękuję Wam za efektywną i zarazem miłą współpracę.Nie muszę pisać jak bardzo cieszą mnie Wasze sukcesy.Szacunek ode mnie!!!!!

Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: Ogólnopolski konkurs ekologiczny „Ekotest”
Dodano: piątek, 06 czerwca 2014 - 22:18 Autor: Admin
ekologia
W kwietniu 2014 roku uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska – EKOTEST  zorganizowanym przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji.

Z przyjemnością informuję, iż w kategorii klas 3-4 szkoły podstawowej V miejsce zajęła Alicja Tyrańska z klasy IV c, zaś w kategorii klas 5-6 szkoły podstawowej również V miejsce zajęła Wiktoria Kucharska z klasy VI a, a VII miejsce – Anna Gamrot z klasy VI a.

Gratulacje!!!
Marlena Wesołowska

Strona gotowa do druku

ekologia: 2014.01.10 - ZAKODOWANE WYNIKI ETAPU REJONOWEGO WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZYRODNI
Dodano: poniedziałek, 13 stycznia 2014 - 08:30 Autor: Admin
ekologia


ZAKODOWANE WYNIKI ETAPU REJONOWEGO WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO - 10 STYCZNIA 2014 - REJON IV a - ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3 W PILE - UL. ŻEROMSKIEGO 41

10 stycznia 2014 roku o godzinie 13.00 odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla rejonu IV a ( miasto Piła, powiat wągrowiecki). W konkursie wzięło udział 64 uczniów.

Po sprawdzeniu prac, komisja do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała 5 uczniów (kwalifikuje się uczeń, który na etapie rejonowym otrzymał minimum 32 punkty).

Wszystkim uczestnikom, ich rodzicom oraz opiekunom serdecznie gratulujemy!
Po wcześniejszym umówieniu się z Przewodniczącą Rejonowej Komisji Konkursowej p. Marleną Wesołowską (tel. szkoły 67 213 21 40),uczeń i/lub opiekun prawny mają możliwość wglądu do prac we wcześniej ustalonym terminie.

ZAKODOWANE WYNIKI W DALSZEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU - czytaj (kliknij) "CAŁY ARTYKUŁ" poniżej ======vvvvvv

Cały artykuł: '2014.01.10 - ZAKODOWANE WYNIKI ETAPU REJONOWEGO WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZYRODNI' (21551 B więcej) Strona gotowa do druku

ekologia: 2013.12.07 - Sukcesy gimnazjalistów w XIII Olimpiadzie Ekologicznej Powiatu Pilskiego
Dodano: czwartek, 26 grudnia 2013 - 22:27 Autor: Admin
ekologia
Za nami 13-a edycja Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego, w której uczniowie rywalizują  w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodsi to dziewczęta i chłopcy klas IV-VI szkół podstawowych, drugą reprezentują gimnazjaliści a trzecią uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Aby zakwalifikować się do finału powiatowego uczniowie musieli udanie przebrnąć przez etapy: szkolny i gminny. Zmagania z testami o tematyce przyrodniczo – ekologicznej cieszą się od wielu lat wśród uczniów naszej szkoły sporym zainteresowaniem stąd do etapu szkolnego zgłosiło się kilkudziesięciu uczniów z "podstawówki" i gimnazjum.

Najlepszymi ekologami w Zespole Szkół nr3 okazali się:
--- w szkole podstawowej:
1. Kornelia Sobisiak - kl.Vb - 21p.
2. Klaudia Soczewka - kl.Vc - 18p.
3. Olga Gorączkowska - kl.Vc - 18p.
4. Angelika Szałowska - kl.Vc - 18p.
5. Weronika Guss - kl.Vc - 18p.
6. Marcelina Szuster - kl.Vc - 18p.

--- w gimnazjum:
1. Jakub Szumański - kl.IIIa - 22p.
2. Jakub Pacocha - kl.IId - 21p.
3. Marta Galas - kl.IIc - 20p.
4. Wojciech Selka - kl.IId - 20p.
5. Justyna Tyrańska - kl.IIa - 20p.
6. Dorota Solarska - kl.IIc - 20p.
7. Natalia Długaszewicz - kl.Ib - 19p.
8. Mateusz Strzelecki - kl.Ia - 19p.


Ta czternastoosobowa ekipa zakwalifikowała się do finału gminnego, w którym konfrontowali poziom swojej ekologicznej wiedzy reprezentanci wszystkich pilskich szkół. Uczniów i nauczycieli powitał przewodniczący komisji konkursowej Stanisław Zasławski. Ten konkursowy etap odbył się w Sali Kameralnej Regionalnego Centrum Kultury w Pile a stawką była bezpośrednia kwalifikacja do finału powiatowego.
W rywalizacji uczniów szkół podstawowych awans do finału wywalczyła jedynie Olga Gorączkowska, która zdobyła 21p. Najlepszy wynik osiągnęły: Daria Bączkowska z ZS nr2, Julia Sójka ze SP nr2 i Alicja Chowra z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej. Dziewczęta wywalczyły po 24p., a o kolejności miejsc – zgodnie z regulaminem – decydowała suma punktów z części szkolnej i gminnej zainteresowanych uczniów.

W sumie w kategorii SP do finału powiatowego awansowało 20 uczniów z 52-ch rywalizujących w tym etapie.

Znacznie lepsze wyniki osiągnęli gimnazjaliści naszej szkoły. W gronie 47 uczniów pilskich szkół do powiatowego finału zakwalifikowało się 15-u z nich, w tym, aż PIĘCIU z naszej szkoły.
Oto oficjalne wyniki:
1.  Jakub Szumański - ZS3 - 23p.
2.  Szymon Politowski - GTS - 23p.
3.  Kinga Miszewska - GM5 - 21p.
4.  Jakub Pacocha - ZS3 - 20p.
5.  Marta Galas - ZS3 - 20p.
6.  Dorota Solarska - ZS3 - 20p.
7.  Michał Patelski - GTS - 20p.
8.  Wojciech Selka - ZS3 - 19p.
9.  Dawid Borkowski - STO - 19p.
10. Jan Hegui - GM5 - 19p.
11. Jakub Sójka - STO - 19p.
12. Zuzanna Pietrusza - GTS - 19p.
13. Adam Bielecki - ZS2 - 19p.
14. Sandra Adamczyk - ZS1 - 19p.
15. Urszula Guderska - ZS2 - 19p.

W finale powiatowym swoje wiadomości z ekologii sprawdzali najlepsi młodzi ekolodzy z ośmiu gmin powiatu pilskiego. Drużyna naszych gimnazjalistów spisała się ponownie na szkolną "piątkę”.

W doborowym gronie ośmiu laureatów znalazło się trzech reprezentantów Zespołu Szkół Nr 3, a "najlepszymi z najlepszych" ekologów powiatu pilskiego w kategorii szkół gimnazjalnych zostali:
1. Cezary Starszak - GM Ujście - 29p.
2. Patrycja Kowalska - GM Wyrzysk - 27p.
3. Jakub Pacocha - ZS3 Piła - 27p.
4. Jakub Szumański - ZS3 Piła - 26p. - wyróżnienie
5. Wojciech Selka - ZS3 Piła - 25p. - wyróżnienie
6. Krzysztof Jaśkiewicz - GM Wyrzysk - 25p. - wyróżnienie
7. Szymon Politowski - GTS Piła - 24p. - wyróżnienie
8. Mirosław Deja - GM Osiek - 24p. – wyróżnienie

Dodajmy, że w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Zosia Jankowska ze SP2 w Pile – 30p., przed Karoliną Dombek ze SP w Ujściu i Szymonem Chuchlą ze SP w Falmierowie – po 27p.

W rywalizacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej zaprezentowała się Paulina Pawłowska z LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, zdobywczyni 38p. Tuż za nią uplasowała się Malwina Malinowska z I LO im. M. Skłodowskiej – Curie w Pile z identyczną liczbą 38p. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Magdalenę Banaś z LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile z 36p. Miło mi wspomnieć o sukcesie naszej byłej uczennicy Oli Szmiłyk, która znalazła się w gronie uczennic wyróżnionych. Ola, serdecznie gratuluję!!!!!.

Laureatów, rodziców uczniów i nauczycieli gościł w czwartek 5-ego grudnia Starosta pilski Mirosław Manthaj. Wszystkim wyróżnionym pogratulował sukcesów i dużej wiedzy ekologicznej. Podkreślił, że wymierne efekty w edukacji może przynieść – oprócz talentu ucznia - systematyczna praca każdego ucznia pod kierunkiem swojego nauczyciela. Wzajemne zaufanie na linii nauczyciel – uczeń jest podstawą w pracy z każdym młodym człowiekiem. Wszystkich uczniów Starosta Pilski uhonorował cennymi nagrodami i dyplomami uznania. Dyplomów gratulacyjnych nie zabrakło również dla nauczycieli przygotowujących swoich podopiecznych do tegorocznej edycji potyczek ekologicznych. Na tym uroczystym podsumowaniu nie zabrakło jeszcze jednego miłego akcentu. Mianowicie prowadził je  - jak zwykle w sposób profesjonalny, a zarazem nie pozbawiony mądrego poczucia humoru  - były uczeń naszej szkoły, Wojciech Dróżdż, na co dzień pracujący w Starostwie Powiatowym w Pile. Człowieka z mikrofonem w ręku mówiącego piękną polszczyzną i do tego wiedzącego o czym mówi szukać dzisiaj można wśród pań i panów redaktorów ze świecą w ręku. Co za czasy!!!!!

Na koniec pragnę serdecznie pogratulować wszystkim uczniom naszej szkoły udziału w tegorocznej edycji Olimpiady Ekologicznej. Bardzo cieszę się z sukcesów tych najlepszych z kilkunastoosobowej drużyny. Szczególnie dziękuję za współpracę gimnazjalistom, z którymi miałem zaszczyt współpracować w czasie kilkutygodniowych przygotowań.

Osobne podziękowania pragnę złożyć panu Krzysztofowi Krutelowi  n - lowi geografii w SP nr 2 w Pile za wykonanie i udostępnienie zdjęć ze spotkania ze Starostą - p.Mirosławem Mantajem.

kilka fotek - - - - kliknij miniaturkę...
Piotr Gruntkowski.

Strona gotowa do druku

ekologia: WRĘCZENIE NAGRÓD DLA EKOLOGÓW
Dodano: czwartek, 10 stycznia 2013 - 10:10 Autor: Admin
ekologia
Dodatkiem do artykułu podsumowującego zmagania ekologów jest mała galeria zdjęć z wręczenia nagród najlepszym.....

ZAPRASZAMY!!!

(po kliknięciu w fotkę lub z menu - FOTOGALERIA)

Strona gotowa do druku

ekologia: PODSUMOWANIE WYNIKÓW ZMAGAŃ NAJLEPSZYCH EKOLOGÓW
Dodano: piątek, 04 stycznia 2013 - 18:46 Autor: Admin
ekologia
14 grudnia 2012 roku
w Starostwie Powiatowym W Pile odbyło się spotkaniez laureatami XII Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego oraz V Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. Na tym uroczystym podsumowaniu obecni byli także rodzice uczniów, którzy w tej edycji obu olimpiad zostali najlepsi w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dla wszystkich wyróżnionych uczniów organizatorzy przygotowali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. Wśród laureatów – o czym już pisałem wcześniej – nie zabrakło uczniów naszej szkoły.

Oto wykaz laureatów XII Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego w 2012r.

W kategorii szkół podstawowych:
1. Szymon Politowski - Salezjańska SP w Pile - 31p.
2. Oliwia Sawińska - SP1 w Pile - 30p.
3. Radosław Potoczko - SP w Nowej Wsi Ujskiej - 28p.
4. Zuzanna Witoch - SP w Ujściu - 27p. – wyróżnienie
5. Krzysztof Jaśkiewicz - SP w Wyrzysku - 26p. - wyróżnienie
6. Mateusz Strzelecki - ZS3 w Pile - 26p. - wyróżnienie
7. Kinga Brzezińska - SP w Wiktorówku - 26p. - wyróżnienie
8. Jakub Grajber - SP2 w Pile - 26p. - wyróżnienie

W kategorii  szkół  gimnazjalnych:
1. Aleksandra Szmiłyk - ZS3 w Pile - 29p.
2. Emilia Buszka - ZS w Kruszewie - 28p.
3. Maria Marzec - ZS w Starej Łubiance - 25p.
4. Krzysztof Martin - Gimnazjum w Wyrzysku - 25p. - wyróżnienie
5. Maria Wawrzyniak - Gimnazjum w Wyrzysku - 24p. - wyróżnienie
6. Cezary Staszak - Gimnazjum w Wyrzysku - 23p. - wyróżnienie
7. Karolina Pasternak - Gimnazjum w Wyrzysku - 22p. - wyróżnienie
8. Kinga Speyer - ZS3 w Pile - 21p. - wyróżnienie

W kategorii  szkół  ponadgimnazjalnych:

1. Paulina Birula - LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile - 38p.
2. Malwina Malinowska - I LO im. M.Skłodowskiej – Curie w Pile - 37p.
3. Paweł Basarewski - LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile - 35p.
4. Wojciech Pikulik - ZS Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy - 35p.
5. Patrycja Sulima - ZS im. St.Staszica w Pile - 34p.
6. Martyna Jakimowicz - ZS im. St.Staszica w Pile - 34p.
7. Jędrzej Krawczyk - LO STO w Pile - 33p.
8. Eryka Mrotek - ZS Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy - 32p.

Pora  przedstawienie  laureatów V Ponadpowiatowej  Olimpiady  Ekologicznej  Subregionu Północnej  Wielkopolski:

W kategorii szkół  podstawowych:

1. Radosław Potoczko - SP w Nowej Wsi Ujskiej - 39p.
2. Paulina Rybka - SP3 w Chodzieży - 36p.
3. Szymon Politowski - Salezjańska SP w Pile - 35p.
4. Jakub Będkowski - SP4 w Wągrowcu - 35p. – wyróżnienie
5. Angelika Michalska - SP w Niemczynie - 35p. – wyróżnienie
6. Dominika Nitka - SP w Niemczynie - 35p. – wyróżnienie
7. Mateusz Zawileński - SP BoWiD w Krzyżu - 34p. – wyróżnienie
8. Oliwia Sawińska - SP1 w Pile - 34p. – wyróżnienie

W kategorii szkół gimnazjalnych:
1. Aleksandra Szmiłyk - ZS 3 w Pile - 37p.
2. Katarzyna Szopieray - ZS w Lipce - 35p.
3. Karolina Grochowska - Gimnazjum 1 w Wągrowcu - 34p.
4. Estera Szwedziak - Gimnazjum 2 w Świętej - 32p. - wyróżnienie
5. Krzysztof Sala - ZS w Lipce - 31p. - wyróżnienie
6. Krzysztof Martin - Gimnazjum w Wyrzysku - 31p. - wyróżnienie
7. Kacper Konieczny - Gimnazjum w Skokach - 30p. - wyróżnienie
8. Maria Wawrzyniak - Gimnazjum w Wyrzysku - 30p. - wyróżnienie

W kategorii  szkół  ponadgimnazjalnych:
1. Malwina Malinowska - I LO w Pile - 39p.
2. Wojciech Pikulik - ZSP w Łobżenicy - 37p.
3. Eryka Mrotek - ZSP w Łobżenicy - 37p.

Jeszcze  raz  gratuluję naszym uczniom wspaniałych wyników i życzę powodzenia w kolejnych edukacyjnych rywalizacjach.

Piotr  Gruntkowski

Strona gotowa do druku

ekologia: 2010.11.27 - Finał Powiatu - Olimpiada Ekologiczna
Dodano: środa, 01 grudnia 2010 - 18:03 Autor: Admin
ekologia
SUKCESY NASZYCH EKOLOGÓW !!!!!

Wyśmienicie spisali uczniowie naszej szkoły w finale subregionalnym X Olimpiady Ekologicznej. W tym etapie rywalizowali laureaci finałowych zmagań w powiatach: pilskim, chodzieskim, złotowskim, wągrowieckim i czarnkowsko-trzcianeckim. W sumie w kategorii szkół gimnazjalnych swoją wiedzę sprawdzało 40-tu najlepszych uczniów naszego regionu. Odpowiadali na 45 testowych pytań.

Zespół Szkół nr 3 reprezentowała piątka: Kinga Speyer, Ola Szmiłyk, Kasia Hilbrecht, Kinga Siwek i Marcin Solarski. Spisali się na na szkolną ,,szóstkę". Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Marcin Solarski z kl.2c, który zdobył aż 44pkt / 50 pkt. możliwych. Znakomite trzecie miejsce wywalczyła Ola Szmiłyk z dorobkiem 40 pkt. Wśród czwórki wyróżnionych uczniów znalazła się Kasia Hilbrecht, która zdobyła 39 pkt.

Cała piątka naszych uczniów 16 grudnia odbierze cenne nagrody podczas uroczystego podsumowania, które będzie miało miejsce w gościnnych progach Starostwa Powiatowego w Pile.

Ze swej strony chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim uczniom wspaniałych wyników, dziękuję za miłą i co najważniejsze owocną współpracę. Praca z takimi uczniami to przyjemność dla każdego nauczyciela. Życzę kolejnych sukcesów w nauce. Zapraszam do wspólnej nauki za rok w ramach spotkań ekologicznych i kółka biologicznego dla klas II-ich.

Piotr Gruntkowski
nauczyciel biologii

Strona gotowa do druku

ekologia: 2010.11.15 - Sukcesy naszych ekologów
Dodano: wtorek, 23 listopada 2010 - 22:44 Autor: Admin
ekologia
15 listopada w Starostwie Powiatowym w Pile odbył się finał powiatowy X Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego.
Naszą szkołę reprezentowało aż siedmioro uczniów. Byli to: Kasia Hilbrecht, Kinga Speyer, Ola Szmiłyk, bliźniaczki Kinga i Joanna Siwek (wszystkie to uczennice kl.1a), Marek Nowicki z kl 2a i MarcinSolarski z kl. 2c.
Aby znaleźć się w doborowym towarzystwie finalistów jubileuszowej edycji corocznych ekologicznych zmagań, musieli o­ni najpierw przebrnąć przez eliminacje szkolne, a potem uzyskać dobry wynik na finale gminnym.
Wyniki jakie osiągnęli w trzeci poniedziałek listopada przeszły najśmielsze oczekiwania. Test składający się z 40 pytań najlepiej ze wszystkich napisali Marcin Solarski, który uzyskał az 36 pkt i Ola Szmiłyk z dorobkiem 34 pkt. Z wyróżnieniami ze Starostwa wróciły: Kasia Hilbrecht, Kinga Speyer i Kinga Siwek.
Przed ta piatką ostatni etap - finał subregionalny, w którym zmierzą się na swoje ekologiczne wiadomości najlepsi gimnazjaliści z finałów powiatowych z powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, złotowskiego i wągrowieckiego.
Nasza ,,złota piątka" to najmłodsi uczestnicy super-finału, który odbędzie się w poniedziałek 29 listopada.
Osiągnęli już bardzo wiele i zasłużyli na wielkie uznanie.
Wasze wsparcie będzie w poniedziałkowe południe dla nich bardzo ważne.
Trzymajcie więc kciuki!!!
 
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

E-DZIENNIK

ZASTĘPSTWA


WAŻNE DOKUMENTY


KOMUNIKATY DYREKCJI


PSYCHOLOG SZKOLNY


ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE


PODRĘCZNIKI 2017 2018

LIGA CHEMICZNA


OBCHODY 30-LECIA


OSTATNI ALBUM


wieczor poezji - 18
Album: 2017.11.14 - Wieczór Poezji

BEZPIECZNE WAKACJE


WYBIERZ 6


WIRTUALNA GALERIA PRAC

ZAJĘCIA DODATKOWE


OLA WOJCIECHOWSKA


1% PODATKU


PROJEKT SWOI

HOME | DOWNLOADS | SEARCH | TERMS OF USE | PRIVACY POLICY


mail administratora
prof.gondek@
gmail.com

Page created in 0,287204 Seconds