Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci The Dot (Kropka), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.
Uczniowie klas 1-3 ubrani w stroje z motywem kropek i kropeczek, poznali historię Vashtii opowiedzianą w postaci filmu. W poszczególnych klasach odbyły się rozmowy na temat poczucia własnej wartości, mocnych stron, skrywanych talentów i zainteresowań dzieci. Najmłodsi wykonywali przeróżne prace plastyczne, w których motywem głównym była kropka, np. jesienne liście malowane techniką pointylizmu czyli metodą kropkowania, kółka z talentami, przyszywanie guzików, krąg dłoni trzymających kropki z talentami, mandale z kropkami i liśćmi. Nauczycielki fotografowały uczniów w ramce z koła, które ozdobiono kolorowymi kropkami. Podczas zajęć sportowych odbyły się zabawy ruchowe "Znikające Kropki" i "Przenieś kropkę". Dzieci z klasy 1a „złamały” szyfr kropkowanej walizki, w której były ukryte zadania. Z kropkowanych liter ułożyły na tablicy napis K R O P K A. Zadania matematyczne to: dobieranie ilości guzików do wylosowanej liczby, tworzenie par tak, by każda para miała ich 10; stawienia wg liczb rosnąco i malejąco. Poznały zasady sudoku 4x4 manipulując zakrętkami od słoików z wzorami kwiatów. Wychowawczyni wykorzystała aplikację z rozszerzoną rzeczywistością Quiver. Znacznik ramy do obrazu, w której dzieci narysowały kropkowy obrazek. A na końcu uczniowie grali na kropkach biedronki, z wykorzystaniem płytki Makey Makey i aplikacji bębny - każde dziecko losowało obrazek i dzieliło go na sylaby.
Do akcji włączyły się uczennice z Samorządu Uczniowskiego, które koordynowały wspólne wykonanie gazetki tematycznej przy wejściu do szkoły.
Katarzyna Sykutera-Świerczyńska
