Welcome Guest

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich, 64-920 PIŁA, ul.Żeromskiego 41 - mail - sp6.pila@wp.pl


WYMAGANIA i PSO


MegaMisja


PROJEKT eTwinning KLASY IIA


FOTOGALERIA


WYPRAWKA 2017 2018


REKRUTACJA


#SUPERKODERZY


ECHA ŚWIETLICY

LEPSZA SZKOŁA


OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI


BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


ASTANET

MOJE PODRĘCZNIKI

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

FILMY

CZAS NA SPORT

Online

Obecnie jest 51 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Logowanie

 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
biologia: 2017.10.27 - UCZNIOWIE KLASY IIIA Z WIZYTĄ W GWDZIE
biologia
Za nami połowa października a już sporo zamierzeń planu pracy zespołu przyrodniczego w nowym roku szkolnym jest za nami. Przypomnijmy, grupa uczniów pod opieką pani Marleny Wesołowskiej wzięła udział w wycieczce do rezerwatu „Kuźnik”, a inna ekipa młodzieży uczestniczyła z panią Katarzyną Franc w wyprawie do Drawieńskiego Parku Narodowego. Na te zajęcia otwarte zostaliśmy zaproszeni przez pana Piotra Leciejewskiego, szefa pilskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody.

Natomiast dziewczęta i chłopcy z klasy IIIa (z innowacją biologiczno – chemiczna) udała się do pilskiej oczyszczalni ścieków a dokładniej do Spółki Wodno – Ściekowej „Gwda”. Jest to przedsiębiorstwo łączące długoletnie doświadczenie z nowoczesnym spojrzeniem na środowisko. Od przeszło 30 lat (w 2016 roku spółka obchodziła trzydzieste urodziny) świadczy usługi oczyszczania ścieków komunalnych miasta Piły. Działania tego przedsiębiorstwa prowadzone są w myśl zrównoważonego rozwoju, kładąc nacisk na odpowiednie relacje pomiędzy wzrostem gospodarczym a dbałością o środowisko i zdrowie człowieka. Oczyszczalnia jest przeznaczona do mechaniczno – biologicznego i chemicznego oczyszczania ścieków bytowo – gospodarczych.

Nasze odwiedziny w pilskiej Gwdzie trwały nieco ponad 60 minut, wzorcowo merytorycznie. Budowa i działanie oczyszczalni jest jednym z kilkunastu zagadnień dla uczniów przygotowujących się do tegorocznej edycji olimpiady ekologicznej na szczeblu powiatu i subregionu północnej wielkopolski. To właśnie dlatego zależało mi, aby zaliczyć ten wyjazd przed finałowymi potyczkami.

Opiekę merytoryczną nad nami sprawował pan Zbigniew Piechowiak, na co dzień pełniący funkcję kierownika Zakładu Oczyszczalni Ścieków. Oprowadził naszych uczniów po newralgicznych miejscach oczyszczalni i w sposób przystępny i zrozumiały tłumaczył najważniejsze procesy odbywające się w nowoczesnym układzie technologicznym pilskiej oczyszczalni. Pan kierownik zwrócił uwagę na postawy proekologiczne ludzi, które często są nie najwyższych lotów. Widzieliśmy sami, co człowiek wyrzuca do kanalizacji. Aż przysłowiowy włos jeży się na głowie……. O ochronie środowiska i przyrody potrafimy pięknie mówić (powtarzając „mądre inaczej” opowieści pseudoekologów – vide Puszcza Białowieska), potrafimy wskazywać złe przykłady. Prawda jest taka, że każdy z nas powinien w tej materii wymagać więcej przede wszystkim od siebie. W trakcie wycieczki widzieliśmy: komory: tlenową, beztlenową i komorę niedotlenienia, komorę predenitryfikacji, osadniki wtórne, otwarty budynek krat oraz wydzieloną komorę fermentacyjną – można powiedzieć, że byliśmy świadkami dużej części cyklu technologicznego. Pan Zbigniew Piechowiak pokazał nam również kompostownie, która ma status Regionalnej Instytucji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Produkty z pilskiej kompostowni są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Myślę, że podopieczni pani Marioli Nowek wrócili z wycieczki bogatsi o nowe doświadczenia i przemyślenia. W jakim stanie zostawimy środowisko naturalne następnym pokoleniom zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Niech będzie to wniosek z piątkowego pobytu w „Gwdzie”.


Artykuł na podstawie wiadomości ze strony: www.gwda.pila.pl

fotogaleria - kliknij wybrane zdjęcie w artykule
opracował Piotr Gruntkowski

E-DZIENNIK

ZASTĘPSTWA


WAŻNE DOKUMENTY


KOMUNIKATY DYREKCJI


PSYCHOLOG SZKOLNY


ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE


PODRĘCZNIKI 2017 2018

LIGA CHEMICZNA


OBCHODY 30-LECIA


OSTATNI ALBUM


wieczor poezji - 03
Album: 2017.11.14 - Wieczór Poezji

BEZPIECZNE WAKACJE


WYBIERZ 6


WIRTUALNA GALERIA PRAC

ZAJĘCIA DODATKOWE


OLA WOJCIECHOWSKA


1% PODATKU


PROJEKT SWOI

Archiwum

Starsze artykuły

HOME | DOWNLOADS | SEARCH | TERMS OF USE | PRIVACY POLICY


mail administratora
prof.gondek@
gmail.com

Powered by the AutoTheme HTML Theme System
Page created in 0,287546 Seconds